У травні Мала академія наук запустила #CVIDOMIобирати — профорієнтаційний проєкт у партнерстві з Фондом ООН у галузі народонаселення, ГО «ЕдКемп Україна» і за підтримки Швеції. Для учасників підготували зокрема цикл лекцій від психологинь, що допоможуть визначити власну формулу ідеальної професії, побороти стереотипи про кар’єру та знайти фах до душі. Сьогодні ділимося конспектом лекції Ганни Чатченко — психологині та спеціалістки з профорієнтації.

Чи існує формула успіху, аби вибір професії став легкою та приємною справою?

Лекторка представила 5 компонентів, на які варто звернути увагу, аби професійний вибір дався легше. Вона також наголосила, що складові цієї формули — рівноцінні. Тож гайда розглянемо їх! 

Параметр №1. Інтереси 

Це драйви, паливо для подальшого розвитку, діяльність, під час якої забуваєш навіть поїсти чи погортати інстастрічку. Аби виявити власні інтереси, лекторка радить запитати себе: «Під час якого заняття я відчуваю стан потоку? Що приносить мені задоволення?». Детальніше про інтереси та їхнє виявлення Ганна розповідала в попередній лекції. 

Параметр №2. Особистість 

Свою особистість ми виявляємо у поведінці в суспільстві й інтерпретації реальності. Аби краще пізнати власну особистість, Ганна радить частіше рефлексувати, ставити собі запитання на кшталт «Де і як я себе поводжу?», «Як я сприймаю реальність?». На основі відповідей можна визначити, наскільки нашій особистості притаманні протилежні одна одній характеристики: екстраверсія й інтроверсія, дружелюбність і окремішність, сумлінність і хаотичність, емоційна стійкість і нестабільність, відкритість новому та конформізм. 

За цією схемою можеш визначити, до якого полюсу ближчий/-а, і спертись на ці показники під час вибору професії. До прикладу, надати перевагу роботі онлайн, якщо полюбляєш проводити час наодинці, або ж уникати зайнятість в офісі за умови, що хаотичність і спонтанність —- це про тебе. 

Іноді особистісні якості можуть вступати в конфлікт з інтересами. Приміром, ти мрієш бути психологом/-инею, чия робота передбачає частий і тісний контакт із людьми, але водночас інтенсивні соціальні контакти тебе виснажують. У такому випадку слід добре обміркувати, чи комфортно почуватимешся на омріяній посаді та чи зможеш жити поза зоною комфорту заради кар’єрних успіхів. 

Параметр №3. Здібності 

Це те, що тобі вдається робити якнайкраще.

Лекторка виокремила такі здібності: вербальні, математичні, просторові, технічні, організаторські, музичні, фізичні, соціальні, розуміння тексту та креативність. 

Іноді чуємо: «Він / вона гарно знається на математиці, отже буде працювати в ІТ». На думку пані Ганни, це хибний хід думок, адже не завжди здібності відповідають інтересам — у такому випадку людина самостійно вибирає, йти за своїми потягами чи вміннями. 

Крім того, не варто ототожнювати здібності та риси особистості, адже якщо тобі не вдається грати в шахи чи розв’язувати рівняння, це не впливає на твою індивідуальність і не применшує її. 

Параметр №4. Цінності 

Тут ідеться про сенси твого життя.

Зазвичай їх можемо ідентифікувати, якщо проаналізуємо, яке місце в нашому житті займає допомога людям, а яке — власні інтереси, чим для нас є успіх, а чим — навпаки невдача, що вважаємо аморальним і яку надмету маємо в житті. 

Лекторка пояснила, що в підлітковому віці цінності тільки формуються, тому абсолютно нормально, якщо вони змінюються з часом. 

Параметр №5. Стиль життя

А це поняття включає вподобання та звички, відповідно до яких ти будуєш свій (не)робочий графік. Говоримо про твоє бажання братися до роботи зрання чи по обіді, працювати з дому чи в офісі, мати одну роботу фултайм чи розмай проєктів на фрилансі. Всі ці чинники, на думку лекторки, обов’язково треба враховувати у виборі професії. 

Які міфи заважають знайти фах мрії?

Ганна поділилась власною добіркою упереджень, яких варто позбутися, аби знайти професію мрії.

  1. Професію вибирають один раз і на все життя.
  2. Потрібно вибрати тільки одну справу.
  3. Існують серйозні та несерйозні професії. 
  4. Батьки краще знають, що вибрати. 
  5. Зі здібностями народжуються: комусь дано, а комусь не дано.
  6. Робота за покликанням має приносити лише задоволення. 
  7. Від оцінок у школі повністю залежить успіх у житті.
  8. «У мене немає інтересів».
  9. У виборі професії не можна зробити помилку — це неприпустимо. 

Попереду ще багато корисних лекцій від експерток і зустрічей із лідерами думок! Посилання на форми реєстрації шукай на сайті МАН, на сторінці проєкту #CVIDOMI

І читай найцікавіше з попередніх лекцій у межах #CVIDOMIобирати ➡️ 

Чому не існує «престижних професій» і як вибрати фах мрії: конспект лекції Ірини Плешакової

Чому не існує «професійного призначення» та як знайти свій фах без Сортувального капелюха: конспект лекції Ганни Різніченко

Як інтереси допомагають знайти роботу і попередити вигоряння: конспект Ганни Чатченко

Як усвідомлено розпочати кар’єру і залишатися собою у мінливому світі: конспект лекції Алевтини Седоченко

Про секрети самопрезентації, резюме та мотиваційних листів: конспект лекції Наталії Демиденко

Як вибрати професію, щоб поєднати приємне з прибутковим і припинити накручуватися: конспект лекції Світлани Марчек

Що таке синдром самозванця і як його перемогти: конспект лекції Ганни Різніченко 

Що таке дискримінація і як її побороти: конспект лекції Ольги Попадинець