У травні Мала академія наук запустила #CVIDOMIобирати — профорієнтаційний проєкт у партнерстві з Фондом ООН у галузі народонаселення та ГО «ЕдКемп Україна» і за підтримки Швеції. Для учасників підготували зокрема цикл лекцій від психологинь, що допоможуть визначити власну формулу ідеальної професії, побороти стереотипи про кар’єру та знайти фах до душі. Сьогодні ділимося конспектом лекції Ганни Чатченко — психологині та спеціалістки з профорієнтації.

Чому інтерес — паливо для продуктивності на роботі 

Лекторка почала виступ із тези про те, що інтереси — це паливо для розвитку та самовдосконалення, у професійній сфері зокрема. Вона розповіла, що з точки зору психології інтерес — це інтелектуальна емоція, що спонукає пізнавати нове через почуття та мисленнєві процеси. Тож коли нас щось цікавить, ми намагатимемося дізнатись про це якомога більше, а навчання супроводжуватимуть позитивні емоції. Те саме правило спрацьовує, коли це «щось» — наша професія :) 

Звісно, вчитись і працювати можна й без інтересу, лише завдяки силі волі. На такому паливі можна навіть досягнути значних результатів і зробити кар’єру, проте рано чи пізно воно вичерпується, і йому на заміну приходить вигоряння. У цьому стані ми відчуваємо, ніби втрачаємо себе, а життя зовсім не радує, бо жодна діяльність не має сенсу. Саме тому важливо мати інтерес до своєї праці, який поповнюватиме ресурси й надихатиме на нові досягнення.

Водночас Ганна закликає ставитися до інтересів як до мінливого явища: з віком та під впливом значущих подій ми змінюємося й можемо втрачати інтерес до того, що захоплювало раніше. Звісно, «стрижень особистості» залишається сталим — це наші генетичні особливості, темперамент, нюанси сприйняття й відчуття. Проте і до інтересів, і до першої професії слід ставитися простіше та враховувати, що цей вибір не факт, що на все життя. У майбутньому нам цілком вірогідно захочеться спробувати нову діяльність, перекваліфікуватися й почати новий професійний шлях. 

Як використовувати потенціал власних інтересів 

Аби потужність інтересів працювала на повну, для початку варто визначитися, що справді цікавить. Для цього Ганна радить постійно пробувати нове: знайомитися з різними видами діяльності й таким чином розширювати коло можливостей. Це підвищує шанси знайти саме те, що захопить із головою.

Окрім цього, психологиня радить спробувати й такий метод: пригадати, які активності подобалися в дитинстві. Можна подумати, які ігри чи книги захоплювали, чи подобалося гуляти у дворі, чи сидіти вдома й займатися своїми справами. Найперші зацікавлення часто допомагають визначити найсильніші інтереси, які, на жаль, нерідко протягом дорослішання стають фоновими й нібито не вартими уваги.

Які бувають типи інтересів і як визначити свій 

Експертка розповіла про теорію американського психолога Джона Голланда, який розробив профорієнтаційний тест, що базується на особистісних рисах та інтересах. Автор виділив 6 основних типів інтересів людей, що допомагають класифікувати більшість сучасних професій. Ці типи перетинаються й утворюють велику кількість проміжних, тому знайти себе серед тисяч занять стає не так складно.

Конспект лекції Ганни Чатченко. Схема

Схематична ілюстрація теорії Джона Голланда

Психологиня розповіла про декілька базових типів інтересів і яким людям вони притаманні.

Реалістичний (R)

Кому притаманний: людям, які люблять працювати переважно з матеріальними речами. Їм важливо мати можливість торкнутися руками результату своєї роботи та побачити його в дії. Переважно це практичні люди, які цікавляться традиційними заняттями й понад усе полюбляють виготовляти щось власноруч, майструвати та розбиратися в механізмах.

Професії, які підійдуть людям із цим типом інтересів: інженер/-ка-механік/-иня, сантехнік/-иня, дезінфектор/-ка, слюсар/-ка, фермер/-ка, лісник/-иня, металург/-иня, електрик/-иня, машиніст/-ка, столяр/-ка, агроном/-ка, інспектор/-ка з безпеки, ландшафтний/-а дизайнер/-ка тощо.

Дослідницький (I)

Кому притаманний: ґікам і фанатам науки. Вони обожнюють ставити багато запитань про все на світі, застосовувати критичне й аналітичне мислення, розкладати всі явища в раціональні схеми й алгоритми. Замість посиденьок чи поїздки вони швидше нададуть перевагу вечору з книгою чи документалкою.

Професії, які підійдуть людям із цим типом інтересів: біолог/-иня, хірург/-иня, фармацевт/-ка, ветеринар/-ка, еколог/-иня, статист/-ка, айтівець/-ниця, аналітик/-иня, перекладач/-ка, математик/-иня, енергоінженер/-ка тощо.

Художній (A)

Кому притаманний: людям, що в роботі керуються частіше емоційним покликом, аніж чіткою схемою. Це справжні нонконформісти, що люблять усе переосмислювати й на перший план ставлять власне бачення світу, максимально застосовують уяву й мистецькі практики. 

Професії, які підійдуть людям із цим типом інтересів: письменник/-ця, художник/-ця, музикант/-ка, дизайнер/-ка, модельєр/-ка, актор/-ка, артдиректор/-ка, ілюстратор/-ка, журналіст/-ка тощо.

Соціальний (S)

Кому притаманний: тим, хто любить спілкуватись і понад усе цінує співпрацю, взаємодопомогу й емпатійність. Сюди частіше належать люди, яких можна назвати серцем компанії, які люблять підтримувати інших і допомагати, пояснювати складні речі, ділитися власними знаннями й досвідом.

Професії, які підійдуть людям із цим типом інтересів: педагог/-иня, логопед/-ка, тренер/-ка, психолог/-иня-консультант/-ка, кар’єрний/-а консультант/-ка, рекрутер/-ка, HR-менеджер/-ка, психотерапевт/-ка, координатор/-ка, ментор/-ка тощо.

Підприємницький (E)

Кому притаманний: тим, хто бачить у собі лідера/-ку, хто справді любить продавати — не лише товари, а й власні ідеї, думки й досвід. Це люди, що полюбляють дискутувати, доводити власну думку, привертати увагу й дуже багато спілкуватися. 

Професії, які підійдуть людям із цим типом інтересів: торговельний/-на представник/-ця, менеджер/-ка з продажів, підприємець/-иця, юрист/-ка, менеджер/-ка проєктів, маркетолог/-иня, комерційний/-а директор/-ка, фандрайзер/-ка тощо.

Конвенціональний (С)

Кому притаманний: людям, які понад усе цінують дисципліну та правила. Вони надають перевагу злагодженим і чітким системам, полюбляють усе впорядковувати та стежити за дотриманням безпеки, порядку й алгоритмів дій, адже вірять, що без міцного підґрунтя з правил неможливо організувати жодне підприємство й жодну продуктивну діяльність. 

Професії, які підійдуть людям із цим типом інтересів: бухгалтер/-ка, касир/-ка, інспектор/-ка, адміністратор/-ка даних, коректор/-ка, верстальник/-ця, секретар/-ка, особистий/-а асистент/-ка, експедитор/-ка, логіст/-ка, спеціаліст/-ка з кібербезпеки тощо.

Ганна наголошує, що найчастіше ми поєднуємо в собі різні типи й саме тому маємо мікс умінь, мрій і навичок. Приміром, у роботі столяра/-ки може не раз знадобитися креативність, у професії музиканта/-ки — організованість і впорядкованість, а підприємець/-иця часто потребуватиме навичок співпраці й розвитку взаєморозуміння. 

Головне пам’ятати, що в кожного й кожної є надзвичайно багато можливостей, які варто використовувати. Водночас варто позбуватися гендерних стереотипів: хоч раніше підприємницький чи реалістичний тип асоціювали з чоловіками, а соціальний — з жінками, зараз такого поділу не існує.

І наостанок лови посилання на презентацію Анни Чатченко

Попереду ще багато корисних лекцій від експерток і зустрічей із лідерами думок! Посилання на форми реєстрації шукай на сайті МАН, на сторінці проєкту #CVIDOMI

І читай найцікавіше з попередніх лекцій в межах #CVIDOMIобирати ➡️ 

Чому не існує «престижних професій» і як вибрати фах мрії: конспект лекції Ірини Плешакової

Чому не існує «професійного призначення» та як знайти свій фах без Сортувального капелюха: конспект лекції Ганни Різніченко