Вони запускають екопроєкти та фітнес-застосунки, створюють проривні стартапи та перемагають у престижних світових конкурсах. Так, ми про юних науковців із МАН! 

Нині, у Всесвітній день науки, МАНівці діляться лайфхаками для досягнення успіху. Гайда читати та надихатися!

Ян Стародубець, номінант на звання найкращого студента світу за версією Global Student Prize 2023 року

Я не дуже люблю фразу «досягти висот». Це наче стати на п’єдестал, ніби хтось може бути нижчим за успіхами, а хтось — вищим. Успіх для кожного і кожної суб’єктивний: є люди, які хочуть створювати міжнародні проєкти, є ті, хто втілює всеукраїнські, а є творці суперкрутих регіональних ініціатив. Хтось вступає в топові закордонні виші, а комусь набагато комфортніше вчитися в Україні.  

Проте якщо когось надихнула моя історія і в цієї людини схожі навчальні та кар’єрні цілі, я завжди радий поділитися порадами та допомогти. 

Інтерв'ю до Дня науки-23. Ян Стародубець

Порада № 1. Пробуй діяти в різних масштабах.

Якщо ти створюєш якийсь проєкт на регіональному рівні, я б радив спробувати щось масштабніше. Тільки так зрозумієш, де тобі насправді цікаво та що тобі до снаги. Щоб знайти свою зону комфорту, треба спочатку з неї вийти. А назад завжди можна повернутись :)

Порада № 2. Надихайся прикладом інших і створюй своє коло прогресивних людей. 

Коли я вчився у середній школі, то в реалізації ідей і проєктів орієнтувався на старшокласників. Вони багато волонтерили, писали наукові роботи. Для мене це було круто, тому я теж став проактивним. 

З часом я помітив, що моє оточення стає дедалі цікавішим. Ці люди мене дуже мотивують: вони багато знають і багато роблять, щоб змінювати країну. Аби залишатися частиною цієї спільноти, я теж активно досліджую світ і набуваю різного досвіду. І що більше я досліджую щось, то проактивнішим стаю. Що в більшій кількості проєктів беру участь, то ширшою і цікавішою стає моя спільнота. Це надихає працювати далі. 

Порада № 3. Кидай собі виклики та пробуй різне.

Пригадую, коли я навчався у 8–9 класі, загорівся ідеєю вступити в закордонний виш — у топовий навчальний заклад США. Тоді дізнався про досвід успішних вступників і вирішив, що мені потрібно посісти призові місця на міжнародних та всеукраїнських олімпіадах з хімії. Проте першу міжнародну олімпіаду, на яку я потрапив, скасували через пандемію. А того дня, коли я мав долучитися до всеукраїнської олімпіади з хімії, відбулося повномасштабне вторгнення. Я тоді подумав, що тепер мої шанси на омріяний вступ дорівнюють нулю.

Зате весь цей час я мав проєкт із репетиторства. Він був у мене додатковим — просто для досвіду та підробітку. Я не покладав на нього великих сподівань, але саме він став моєю фішкою, однією з причин, чому мене номінували на найкращого студента світу.

Тобто насправді ніколи не знаєш, що тобі стане у пригоді. Гадаю, потрібно тримати баланс. З одного боку, робити те, що подобається, а з другого — пробувати нове. Не варто в усьому рівнятися на інших: якщо хтось потрапив у крутий виш тому, що виграв у всеукраїнській олімпіаді, це не означає, що тебе тільки за це туди візьмуть. Можливо, ти можеш зробити щось краще й цікавіше!

Порада № 4. Будь вдячним.

Пам’ятай про наших воїнів. Вони бережуть наші сім’ї, нашу країну — буквально жертвують своїми життями для того, щоб ми прожили хоча б ще одну секунду. Так вони дають нам можливість здобувати освіту, розвивати науку та країну загалом. Ми відповідаємо перед ними за майбутнє країни. Кожен день, який ми провели в школі, кожен новий курс, який пройшли, кожен новий проєкт, кожна гривня, яку передали на благодійність, впливає на майбутнє нашої країни.

Ярослава Полікарпова, резидентка бізнес-інкубатору «Ukrainian Future» і засновниця стартапу «WITERoK»

Щодня життя дає нам тисячі різних можливостей: змінитись, почати все спочатку або проявити себе з іншого боку та відкрити в собі нові таланти. Кожна людина має свої захоплення, інтереси та цілі в житті, і до них варто прагнути, щоб почуватися щасливою чи щасливим. 

Зараз моя ціль — розвивати свій стартап. Про те, що мені в цьому допомагає, розповім у форматі порад.

Інтерв'ю до Дня науки-23. Яроослава Полікарпова

Порада № 1. Роби малі, але системні кроки.

Не відкладай життя на завтра. Почни з чогось малого, але сьогодні. Наприклад, я погано знаю мови, тому що раніше весь свій час присвячувала розвитку в технічних науках. Тепер я щодня потроху вивчаю англійську. Вільного часу в мене небагато, тому використовую спеціальні застосунки та підписалась на кілька телеграм-каналів. 

Осягнути все й одразу неможливо. Тому пропоную складати план на тиждень. Розбий його на три частини: важливе, неважливе, другорядне. Кожну з цих частин також розбий на три блоки й щодня починай із найголовнішого. Я для цього веду щоденник, у якому прописую цілі та завдання. 

Порада № 2. Борись із лінощами.

Я, щоб не лінуватися, згадую про свою головну мету — ким хочу стати. Маю страх, що не досягну того, що сама собі пообіцяла, якщо не працюватиму сумлінно. 

Але також влаштовую собі відпочинок, коли це необхідно. Тоді взагалі вимикаю телефон і просто думаю про щось — про майбутнє, про те, що тривожить. До речі, саме в такі миті часто виникають нові ідеї. 

А ще я обов’язково поповнюю ресурси. Щодня вранці приймаю контрастний душ, випиваю склянку води та роблю вправи. Раджу й іншим займатися спортом, бо це дуже бадьорить. 

Порада № 3. Оцінюй свій прогрес. 

Наукові дослідження можуть бути цікавими й захопливими, якщо насолоджуватися процесом і бачити позитивні результати. У цьому теж допомагає щоденник, де можна записувати свої досягнення. Визнавай успіхи, навіть якщо вони здаються незначними. 

Водночас не бійся помилятися. Помилки — це частина розвитку. На них можна вчитися та рости. 

Порада № 4. Не витрачай ресурси на некорисне.

Якщо тобі важко зосередитись, використовуй такі техніки, як «Помодоро». Це коли 25 хвилин працюєш, а тоді 5–10 хвилин відпочиваєш, і так чотири цикли, а наприкінці — перерва на 15–20 хвилин. Також є варіанти цієї методики з розподілом часу 45/15. Головне — у період, відведений для роботи, фокусуватися на вирішенні завдань. Щоб не відволікатися на телефон, можна встановити на ньому режим концентрації уваги.

Порада № 5. Знайди свою точку опори.

Для мене підтримкою є сім’я. Ми з мамою щодня ділимося, як пройшов наш день. Це кількахвилинна розмова, яка дуже підтримує. А ще перед тим, як піти на роботу, мама завжди бажає мені гарного дня. Це начебто дрібниці, але часом важливо почути добре побажання від близької людини. 

Маргарита Перепелиця, переможниця GENIUS Olympiad 2023 в категорії «Наука» з екодослідженням про опале листя

GENIUS Olympiad — це не перший мій успіх. Ще в 7 класі я написала першу наукову роботу в Малій академії наук з англійської мови, у 9 класі з проєктом із зарубіжної літератури посіла третє місце в Конкурсі-захисті МАН у своїй області та отримала стипендію. Потім були й інші проєкти та конкурси — зараз я створюю вже четвертий свій науковий проєкт у МАН. А ще я учасниця організації «STEM is Fem», яка поширює науку в дівочій спільноті. І незабаром мою наукову роботу опублікують в американському журналі International Journal of Health Sciences and Research.

Саморозвиток — це нескінченний процес. Я не вважаю, що навіть докторська — це вершина освіти. Тому моя мета — постійно вдосконалювати свої навички в науковій сфері, у дизайні, яким захоплююсь, у лідерстві. У цьому я керуюся тими ж порадами, про які зараз розповім.

Інтерв'ю до Дня науки-23. Маргарита Перепелиця

Порада № 1. Спершу — головне, потім — додаткове.

Як писав Шон Кові у книжці «7 звичок високоефективних підлітків», у тебе повинні бути великі камені, тобто ті справи, які завжди у фокусі. Наприклад, навчання у школі, якась додаткова освіта, спорт — у всіх вони різні. У мене це школа та наукові проєкти. 

Тож спочатку подбай про ці великі справи, а потім у час, який залишився, вмісти додаткові активності: невеличкі проєкти, членства в якихось організаціях.

Порада № 2. Не соромся обирати для себе найтоповіше.

Багато підлітків дуже талановиті, але нікуди не подаються через страх, що вони якісь не такі. Я брала участь у дуже багатьох програмах, які можуть здатися надкрутими, і ніколи не думала, що недостатньо освічена для них чи не заслуговую на успіх.

Я вважаю, що можливості треба використовувати, щойно їх бачиш, і не сумніватися, чи ти підходиш. Пробуй, бо результат кожної цієї можливості може бути фантастичним! 

Порада № 3. Не здавайся, коли щось не вдається з першого разу.

Я два роки поспіль намагалася пройти відбір у «FLEX», бо дуже мріяла повчитися за кордоном. Потрібно було зібрати та заповнити мільярд документів — це був найскладніший процес подання в моєму житті. Але я не пройшла ні першого разу, ні другого. Дійшла до завершального етапу, але мені в останню мить відмовили. Це було болісно. Згодом були інші схожі програми, де мене відсіювали через брак спонсорування чи помилку в документі. Однак я не здалася. А потім завдяки Малій академії та GENIUS Olympiad таки поїхала в США. 

Тепер я розумію, що так буває: людина пробує і в 99% випадків нічого не виходить. Зате якщо один раз усе вдалося, то всі думають, що це з першого разу.

Порада № 4. Грай тільки тоді, коли знаєш правила.

Спочатку оціни ситуацію, свою роль у ній, а потім уже дій. Особливо такий підхід допомагає на міжнародних змаганнях. Про це я докладніше писала в інстаграмі

Порада № 5. Смійся зі своїх помилок, а не винувать себе за них. 

Плач не допомагає — зберігай позитив і дій. Засновниця «Better Me» Вікторія Рєпа якось сказала: час, який ми витрачаємо на негативну реакцію, можна витратити на продуктивні дії. Тому краще не засмучуватися через невдачі, а сприйняти їх як досвід і не повторювати своїх помилок у майбутньому. 

Денис Громовий, розробник офлайн-сервісу для самостійних екскурсій панорамними місцями та переможець «INOVA»-2023

Я радий, що одного дня долучився до спільноти Малої академії наук. Тут знайшов однолітків-однодумців, які так само горять своїми ідеями та проєктами. А ще познайомився з крутезними викладачами, які вміють надихнути й запалити. Особливо тішусь, що мені випала нагода співпрацювати з моїм науковим керівником — Юрієм Білогородським.

Мій проєкт — один із тих, які представляли Україну в найпрестижніших науково-технічних конкурсах для старшокласників. Зокрема, у Regeneron ISEF, що відбувається в Далласі, США (це найбільше у світі STEM-змагання серед молоді). У мій проєкт повірила команда фізико-технічного інституту КПІ, і я вдячний усім за допомогу, настанови, підтримку під час підготовки до конкурсу. Тож тим, хто хоче розвиватися в науці, можу запропонувати кілька підказок.

Інтерв'ю до Дня науки-23. Денис Громовий

Порада № 1. Шукай однодумців.

Класно, коли поруч є людина, якій цікава та сама галузь знань, що й тобі. Вона може поставити слушне запитання про твій проєкт, за потреби покритикувати чи надихнути. Під час роботи над проєктом для мене такою людиною був науковий керівник.

А коли я вперше побував у міжнародному відрядженні разом з МАН, то знайшов цілу спільноту однодумців. Це було надзвичайне відчуття — зустрітися з такою кількістю людей з усіх куточків України, які, як і я, горять своїми проєктами. 

Порада № 2. Не відмовляйся від можливостей.

Якщо тобі пропонують долучитися до якогось проєкту (в МАН, до змагання чи до учнівського самоврядування), раджу погодитись. Імовірно, для тебе це буде корисним досвідом. Навіть як щось не так, то наступного разу ти знатимеш на 100%: такий вид діяльності тобі не подобається. 

Як це застосувати до роботи над проєктом у МАН? Візьми участь не тільки в Конкурсі-захисті наукових робіт МАН, а ще й в «InventorUA», «Еко-Техно Україна» і в будь-якому іншому загальнонаціональному чи регіональному конкурсі, який тобі підходить за тематикою. Це точно буде надзвичайно корисний досвід — як для розуміння проєкту, так і для покращення твоїх навичок презентації.

Порада № 3. Краще зроби на 110%, ніж на 90%.

Цю пораду дав мені науковий керівник, і я намагаюсь використовувати такий підхід у цікавих чи важливих для мене справах, зокрема під час підготовки до наукових змагань. Не завжди це дає результат одразу, але в підсумку така стратегія обов’язково спрацьовує.

Порада № 4. Під час роботи над проєктом фокусуйся не на перемозі, а на користі. 

Це ще одна крутезна порада від мого наукового керівника. Коли ти працюєш над проєктом, не думай про те, як було б добре перемогти з ним у якомусь змаганні. Ліпше намагайся створити щось, що дійсно допоможе людям і зробить світ кращим. Тоді ти кайфуватимеш від роботи щодня. 

Поглибив моє розуміння цієї думки Мікко-Пекка Ханскі, член наглядової ради «Ukrainian Future», бізнес-інкубатору МАН. Він розповідав, що кожен наш проєкт повинен мати так званий good spirit, тобто позитивний вплив на суспільство. Саме це надихає на роботу. 

Порада № 5. Вивчай мови.

Я хочу здобути технічну професію, а не гуманітарну. Однак у Малій академії наук я зрозумів, наскільки це круто — знати багато мов. Адже щоразу, виступаючи на міжнародному конкурсі, уявляю, наскільки приємніше людям було б слухати про мій проєкт рідною для них мовою. 

Але найважливіше те, що знання мов — це доступ до більшого пласта знань, до першоджерел. А ще кожна нова мова — це ключ до іншої культури, крізь призму якої можна сприймати світ. 

Питання, чи вивчати англійську, уже навіть не виникає, — це мастхев. Тому в моїх планах на найближчі роки — вивчення щонайменше ще однієї іноземної мови

Гадаю, сьогодні важливо опановувати не тільки природні мови, а й мови програмування. Навіть якщо твій проєкт не в галузі комп’ютерних наук, варто доповнити його комп’ютерною моделлю: для проєктів із фізики, біології чи хімії це буде величезним плюсом. Для моделювання чудово підходить, наприклад, Python.

Мар’яна Іреник, винахідниця нових сполук для протизапальних ліків і переможниця конкурсу «E-NNOVATE»-2023

Я вірю в те, що писав Іван Багряний: «Сміливі завжди мають щастя»! Мене цікавить сфера хімії, фармацевтики, медицини, тож я стукала в усі двері. І врешті щаслива, що змогла розвиватися в цьому напрямі разом з Малою академією наук. Тут я знайшла свою найкращу наукову керівницю — Наталію Сливку, яка допомогла мені розкритися, знайти свій шлях і створити першу наукову розробку. 

Зі своїм проєктом я побувала на двох міжнародних виставках — у Румунії й Польщі — та здобула там золоті медалі. Але найголовніше для мене — це не нагороди, а розширення кола мого спілкування. З людьми, разом з якими брала участь у тих заходах, я досі продовжую спілкуватися. Від них я отримую багато порад і рекомендацій, тож і сама намагаюся ділитися досвідом з іншими.

Інтерв'ю до Дня науки-23. Мар'яна Іреник

Порада № 1. Не бійся критики.

Я раніше сприймала критику дуже негативно і лише пізніше зрозуміла, якою корисною вона може бути. Конструктивна критика допомагає стати кращою/-им, а не підривати віру в себе та проєкт. Тому варто дякувати людям за корисні поради, але залишатися впевненим/-ою в тому, що твоя ідея цікава й важлива. 

Ідея — це найголовніше у проєкті. 

Порада № 2. Знайди ментора/-ку.

Коли в тебе з’являється ідея, шукай людину, яка допоможе її втілити. Мені дуже пощастило з науковою керівницею: вона заохочувала працювати, відповідала на всі мої запитання і давала дієві поради. 

Порада № 3. Знайомся з іншими науковцями. 

На першому міжнародному конкурсі я трохи соромилася розпитувати інших учасників про їхні проєкти, але вже другого дня вся наша українська делегація почала знайомитися з представниками інших країн. Там були старші науковці, деякі навіть розповідали про свої докторські роботи, вони охоче спілкувалися й ділилися досвідом. Я найбільше цікавилася хімічними проєктами, бо це мій напрям. Там я дізналася про круті інновації.

Порада № 4. Не забувай відпочивати.

Я відпочиваю читаючи. Зараз я навчаюсь у медичному виші, тому зазвичай книжки, з якими працюю, присвячені анатомії. Але у вихідні стараюсь почитати художку, наприклад, щось пригодницьке. 

Раніше я ще ходила в художню школу. Тому багато малювала, і мене це заспокоювало. Зараз, на жаль, обмаль часу на це. 

Але раджу всім плекати різні хобі та зацікавлення і не зосереджуватися тільки на чомусь одному, бо можеш вигоріти. 

Більше про успіхи МАНівців читай у наших попередніх матеріалах на платформі:

«Як українські підлітки до Міжнародного науково-технологічного ярмарку долучились: історії учнів Малої академії наук»;

«Застосунок для мандрівників і компʼютерна гра про козаків: з якими проєктами українські підлітки на Міжнародному інноваційному шоу “INOVA” перемагали»;

«“Осінні” проєкти учнів Малої академії наук: про реюз опалого листя та екочорнило з дубових яблучок».

Колажі: Олена Ковальчук