У травні в польському місті Бидгощ відбулася Міжнародна виставка інновацій «E-NNOVATE». Це захід, на якому юні винахідники зі всього світу презентують свої проєкти науковцям, підприємцям і стартаперам. Представники України, учні нашої Малої академії наук, взяли участь у виставці й здобули 16 нагород. Сьогодні розповідаємо переможні історії юних дослідників! 

Як це — створити вебмесенджер для айтівців: історія Максима Лещенка 

Максим розробив вебмесенджер з інтегрованим компілятором коду «Uvossu». З цим проєктом хлопець отримав бронзову та спеціальну нагороди на «E-NNOVATE».

Інтерв'ю з переможцями «E-NNOVATE»-23. Максим Лещенко

Чим особливий твій вебмесенджер? 

«Uvossu» — це вебмесенджер, який дає змогу листуватися, створювати спільноти, надсилати голосові повідомлення, емоджі та файли в будь-якому форматі. А ось його особливість полягає в тому, що є можливість надіслати програмний код, не втрачаючи табуляції. Це означає, що код зберігає свою цілісність і отримувач може відразу його запустити й потестити. 

У травні в польському місті Катовиці відбулося Міжнародне шоу винаходів та інновацій «INTARG». Ти долучився до цього заходу та виборов зі своїм проєктом бронзову медаль. Розкажи, чим відрізнявся досвід участі в «E-NNOVATE» від того, що ти отримав на «INTARG».

Мені складно порівнювати ці заходи, адже їхня тематика значно різниться. «E-NNOVATE» — це виставка, де юні винахідники діляться досвідом, представляють свої проєкти досвідченим науковцям, багато спілкуються, тож складається дружня і позитивна атмосфера. А ось «INTARG» — конкурс, під час якого дослідники шукають інвесторів та можливості співпраці з міжнародними компаніями. Я радий, що мав змогу відвідати два заходи, вони вплинули на мене, але по-різному: перший зарядив духом науки та винахідництва, а другий наштовхнув на думки про монетизацію проєкту. Крім того, я трохи поподорожував Польщею, що є неабияким плюсом :)

Як це — розробити смартсвітлофор: історія Богдана Главацького 

Богдан розробив смартсвітлофор, який, крім того, що дає команди на почерговість руху, ще й контролює їх виконання. З цим проєктом хлопець виборов срібну й спеціальну нагороди на «E-NNOVATE». 

Інтерв'ю з переможцями «E-NNOVATE»-23. Богдан Главацький

У чому ідея твого смартсвітлофора?

Мій винахід складається зі звичайного світлофора та камери з протоколом роботи, який я розробив самостійно. Пристрій дає команди водіям на почерговість руху, а також контролює їх виконання. Працює це в такий спосіб: камера фіксує швидкість руху автомобілів, аналізує дані й за потреби повідомляє про порушника, а саме: автоматично вмикає червоне світло. Тож усі учасники дорожнього руху мають змогу вжити заходів, щоб уникнути аварії. За моїми підрахунками, смартсвітлофор може знизити кількість ДТП в Україні на одну десяту від наявних нині. 

Чому ти вирішив працювати саме над цим проєктом? 

Я живу у Львові — місті, де дуже багато ділянок дороги з обмеженим оглядом для водіїв. Одного разу я навіть став свідком аварії, яка паралізувала перехрестя на значний час. Тож я вирішив створити проєкт, який сприятиме безпеці дорожнього руху. Трохи помізкував — і з’явилася ідея смартсвітлофора — досить простого, але дієвого пристрою. 

Як плануєш розвивати проєкт? 

Мала академія наук дала мені дуже багато можливостей для розвитку цього проєкту, зокрема я долучився до бізнес-інкубатору МАН «Ukrainian Future». Тож уже з вересня буду працювати над смартсвітлофором з командою експертів. А щодо глобальних планів, то мрію впровадити свою систему в рідному Львові та інших містах України, а згодом і в містах по цілому світі.

Як це — винайти нові сполуки для протизапальних ліків: історія Марʼяни Іреник

Мар’яна проводила дослідження антиексудативної активності вперше синтезованих похідних імідазо[2,1-b][1,3]тіазину. За цей проєкт дівчину нагородили золотом на «E-NNOVATE». 

Інтерв'ю з переможцями «E-NNOVATE»-23. Мар'яна Іреник

У чому сенс твого дослідження? 

Якщо пояснювати просто, то я створила нові сполуки, які надалі зможуть використовувати в протизапальних лікарських препаратах. Крім того, визначила, що мої складні речовини є безпечними для людського організму та мають високу активність, тобто дієво пригнічують запальний процес. 

З чого почалася твоя робота? 

Одного разу моя бабуся потрапила в лікарню, де їй призначили протизапальний препарат, який спровокував кровотечу з виразки. У цей час я саме захоплювалася органічною хімією, тож вирішила створити безпечний протизапальний засіб. З того часу (це було десь два роки тому) під наглядом наукового керівника почала проводити синтези, спостерігати за реакціями та очищувати сполуки.  Згодом збагнула, що варто з’єднати імідазотіазини, оскільки вони виявляють різноманітну біологічну активність, і піридин — так синтезувала нові сполуки, що, сподіваюсь, у майбутньому стануть компонентами нетоксичних ліків.

Як плануєш працювати надалі?

Планую підвищити дієвість моєї сполуки. Тож попереду багато досліджень і тест-драйвів мого винаходу!

Ще більше переможних історій вихованців Малої академії наук:

«Айтішні й матеріалознавчі: з якими проєктами юні українські науковці перемогли на конкурсі “INTARG” у Польщі»;

«Як це — створити екопонтон для очищення води: історія юної винахідниці з Херсонщини Вікторії Панченко»;

«Як це — бути ековинахідниками: історії учнів Малої академії наук».

Ілюстрації: Анастасія Василенко