Професії за STEM-напрямами — ті, котрі на ринку праці будуть одними з найактуальніших. До них належать фахи за напрямами природничих наук, технологій, інженерії та математики. Сьогодні разом з експертками в рамках кампанії «#СVIDOMI: відбудовувати країну» розповідаємо, чому варто замислитися про кар’єру у STEM і які можливості вона відкриває. 

Стаття про переваги STEM-професій. Колаж з експертками

Кампанію «#СVIDOMI: відбудовувати країну» реалізує Мала академія наук України в партнерстві з UNFPA Ukraine та Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України в межах ініціативи «Трамплін до рівності» та за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні

Можливість №1. Долучитися до відбудови країни

Стаття про переваги STEM-професій. Можливість №1

STEM-фахівці вже сьогодні допомагають Україні тримати оборону на війні та відновлювати тил: наші інженери розробляють вітчизняну техніку, військові застосовують розмай наук, аби опанувати техноновинки для бою, а фахівці з інфраструктури проєктують модульні житлові простори для вимушено переселених українців. 

Після нашої перемоги напрям STEM стане ще більш на часі. За думками наукових експертів з України, США та Європи, наука, вища освіта і технологічні інновації критично важливі і для національної безпеки нашої держави, і для її відбудови та економічних успіхів. Також після перемоги STEM-фахівці розв’язуватимуть низку наслідків війни й покращуватимуть умови життя співгромадян, зокрема вирішуватимуть екопитання, працюватимуть над оздоровленням ветеранів і цивільних, вдосконалюватимуть енергосистему й державну кібербезпеку.

Олена додає, що після перемоги Україна стане центром змін і розвитку технологій, тому STEM-фахівці будуть рушіями майбутнього в нашій країні: «Все буде спрямоване на трансформацію України у світовий центр креативності, інновацій і дизайну. І це майбутнє зможеш творити ти як професіонал/-ка! Головне — вже зараз визначитися, що тобі до вподоби, обрати траєкторію подальшого руху і сфокусуфатись на ній. У цьому ти не маєш надміру звертати увагу на те, що модно чи вигідно. Адже ми проводимо на роботі не менше третини свого життя, тож там має бути перш за все приємно». 

Можливість №2. Перетворити захоплення наукою на успішну кар’єру

Стаття про переваги STEM-професій. Можливість №2 (1)

У STEM можна знайти напрям на будь-який смак і монетизувати улюблене заняття. До прикладу, якщо ти фанатієш від біології та любиш досліджувати, зможеш вивчати нові гени чи амінокислоти в лабораторіях. Небайдужі до природи мають шанси долучитися до вирішення екопроблем. А якщо маєш бажання ділитися знаннями з іншими, можна створити власний наукпоп-канал на ютубі чи текстовий блог. 

Нана Войтенко додає: «STEM — це коли хобі може стати твоєю роботою. Це величезний привілей — працювати над тим, що тобі цікаво. І це приносить постійне задоволення».

Олена Гришаєва також зазначає, що українські заклади освіти допоможуть побудувати успішну кар’єру за улюбленим напрямом і для цього розвинуть усі необхідні навички: «Сучасним роботодавцям важливо, щоб фахівці мали адаптивні навички, швидке мислення, уміння поєднувати роботу в різних площинах. Саме тому в закладах професійної освіти ми готуємо майбутніх професіоналів через практику та інтегровані проєкти. Наші випускники мають розвинені soft skills і максимально готові до майбутньої професії відразу після завершення навчання. Наприклад, майбутні електромонтери вміють робити інтерактивні LED-панелі на світлодіодних стрічках, працювати на 3D-принтерах, виготовляючи деталі до механізмів, безпілотників та багато іншого». 

Можливість №3. Долучитися до міжнародного наукового ком’юніті

Стаття про переваги STEM-професій. Можливість №3

STEM — це також і різноманітні можливості в навчанні, вдосконаленні знань і навичок та кар’єрних перспективах. Ти можеш долучитися до досліджень у зіркових університетах та інститутах світу, поділитися інноваційною ідеєю, зібрати команду й отримати грант на проєкт, відвідувати наукові фестивалі, конференції та змагатися на престижних конкурсах винахідників. 

А ще у STEM-ком’юніті ти знайдеш однодумців, які можуть стати частиною твоєї дослідницької команди. Наука гуртує фахівців на міжнародному рівні й дає можливості для нетворкінгу, подорожей і нового досвіду.

Нана Войтенко розповідає, що її науковий фах дозволив відкривати світ і подорожувати: «Наукові конференції проводять у найкрасивіших куточках планети. Саме завдяки своїй науковій кар’єрі я побувала в Новій Зеландії, Австралії, Сінгапурі, Японії, Бразилії, об’'їздила всю Європу та Сполучені Штати Америки. STEM — це те, що робить твоє життя насиченим і цікавим». 

Олена Гришаєва наголошує, що вихованці Малої академії наук є живими прикладами того, що втілити цю можливість реально: «Наші здобувачі освіти у МАН досліджують різноманітні питання екології, психології, сучасних технологій, успішно захищають проєкти та виграють міжнародні конкурси». 

Можливість №4. Знайти наукову галузь до душі

Стаття про переваги STEM-професій. Можливість №4

STEM — це цілий розмай тем, які ти можеш вивчати. Наприклад, якщо любиш математику, можеш вибирати й досліджувати будь-які її розділи чи застосовувати на винахідницькій практиці, поєднавши, приміром, з фізикою. Або навіть присвятити себе вирішенню надскладних задач, що їх учені розв’язували століттями, і таки знайти відповідь, як це зробила Марина В’язовська. 

Олена Гришаєва додає, що часом у пошуку застосування своїх інтересів на практиці можна дійти до несподіваних результатів, поєднавши наукові й інші захоплення: «Наприклад, якщо ти любиш готувати їжу, то зможеш готувати страви нанокухні, як-от бальзамічну ікру, а цікавлячись довкіллям — зробити екотеплицю на балконі або макет мінізаводу з переробки зернових культур. А ще невеличкий бонус: усі ці задуми можна перетворити на власну справу». 

Можливість №5. Створити проєкт, що змінить життя людей 

Стаття про переваги STEM-професій. Можливість №5

STEM допомагає вирішувати світові проблеми і покращувати життя людям. Якщо ти фанатієш, наприклад, від хімії чи біології, маєш шанси стати частиною команди, що винайде нову вакцину й зупинить поширення небезпечної хвороби в усьому світі. Або ж можеш провести фундаментальні дослідження, що в майбутньому дозволять сотням інших науковців швидко створювати різноманітні вакцини чи ліки, як-от це було у випадку з ковідом. Словом, займаючись наукою, ти цілком можеш долучитися до порятунку світу в тій чи іншій формі.

Нана Войтенко підсумовує: «У цивілізованому світі STEM — це популярна сфера діяльності, яка швидко розвивається. А ще це доказова галузь, адже її фахівці вдаються до наукових методів для перевірки гіпотез і теорій. Тому у STEM є справді розмай можливостей реально повпливати на світові проблеми». 

Читай наші попередні матеріали в рамках кампанії «#CVIDOMI: відбудовувати країну»:

«“Та то для двієчників!”: 5 стереотипів про заклади профтехосвіти» 

«Морський біолог чи AI-фахівчиня: яка STEM-професія тобі підійде?»

«”Математикою на життя не заробиш!”: 5 стереотипів про кар’єру в науці»

«Як я поборола гендерні стереотипи: історії українських науковиць-інфлюенсерок»

Ілюстрації: Анастасія Василенко