Заварити дрип-каву за декілька хвилин, дістатися турбошвидким потягом на другий кінець країни, задонатити на армію двома кліками — знаєш, хто спонсори всіх цих щоденних радощів? Авжеж, наука й ті, хто її творить! Тож святкувати День науки в Україні можемо щоденно, а не лише відповідно до офіційної дати — у третю суботу травня, тобто сьогодні. 

Принагідно згадаємо здобутки наших учнів Малої академії наук у 2023-му. Минула лиш половина року, але маємо розмай приводів пишатися — гайда читати та святкувати #День_за_днем_науки!

Екофрендлі-матеріал і дослідження забруднювачів повітря: з якими проєктами МАНівці перемагали на TISF-2023

Інтервʼю з переможцями TISF. Обкладинка

Тайванський міжнародний науковий ярмарок (TISF) — змагання наукових досліджень у Тайбеї, яке щорічно організовує Національний тайванський науково-освітній центр (NTSEC). Тут підлітки з понад 20 країн представляють дослідницькі проєкти світовій науковій спільноті. 

У 2023 році учасники представили близько 180 науково-дослідницьких робіт. Серед них — проєкти 4 українців. Українська команда вже втретє долучилася до TISF і повернулася зі срібною та бронзовою нагородами. 

Срібло отримала Марія Годованець із Гімназії міжнародних відносин № 323 м. Києва. Юна винахідниця розробила біорозкладний матеріал з агровідходів — екоальтернативу пластику. 

А бронзу виборов Назар Олійник із Полтавського ліцею № 1 імені І. П. Котляревського. Хлопець розробив пристрої для моніторингу якості повітря та дослідив за їхньою допомогою забрудненість повітря на Полтавщині. Він виявив у повітрі частинки PM2.5, які провокують онкологічні захворювання. 

Докладніше про проєкти переможців читай тут.

Дослідження UX і кінезіологія для танцівників: якими проєктами МАНівці вражали на «I-FEST-2023»

Інтерв'ю з переможцями «I-FEST». Обкладинка

Міжнародний фестиваль інженерії, науки та технологій у Тунісі «I-FEST» — змагання в туніському місті Монастір, яке щороку організовує Асоціація за майбутнє науки й технологій (ATAST). До заходу долучаються молоді дослідники й розробники з усього світу. 

У березні 2023 року туніський фестиваль зібрав близько 1 500 учасників із 35 країн. Зокрема, українські учні Малої академії здобули зі своїми проєктами 20 нагород: 3 золотих, 8 срібних, 7 бронзових і 2 почесні відзнаки.

Серед золотих призерів — Софія Смовж із Києво-Печерського ліцею № 171 «Лідер» і учень Криворізького Центрально-Міського ліцею Даниїл Маментович. Софія дослідила синтез речовин для лікування раку, а Даниїл змоделював фішингові атаки на користувачів Wi-Fi.

Срібло отримали, зокрема, Ольга Воляник із Хмельницької гімназії № 1 ім. В. Красицького та учень Ужгородської загальноосвітньої спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів Ілля Кривов’яз. Ольга застосувала метод нечіткої логіки, аби досліджувати досвід користувачів сайтів, Ілля ж прогнозував рух роботів за допомогою фігур Хладні.

Бронзові медалі за медичні проєкти вибороли, серед інших, Анастасія Куруленко з Політехнічного ліцею КПІ ім. І. Сікорського та Анна Прокоп’як із Коломийського ліцею ім. М. Грушевського. Анна дослідила, як кінезіологія може допомогти відновитися танцівникам у напрямі контемпорарі, натомість Анастасія вивчала групи ризику серцево-судинних захворювань серед киян.

А Володимирові Думайлу та Марії Клушиній присудили почесні нагороди. Хлопець розробив автоматизовану екосистему поливання кімнатних рослин дощовою водою, а Марія дослідила високогірні озера Свидовецького гірського масиву задля моніторингу змін клімату та наслідків антропопресії.

Ще більше про науково-дослідницькі проєкти переможців «I-FEST» читай у нашому матеріалі.

Удосконалення роботи кавоварок і безпілотників: про що проєкти МАНівців-переможців на GIEI-2023

Новина про переможців виставки у Женеві. ОбкладинкаЖеневська міжнародна виставка винаходів (GIEI) міжнародний майданчик, де юні дослідники щорічно презентують винахідницькі проєкти фаховій світовій спільноті. Цьогоріч у заході взяли участь майже 800 учасників із 46 країн. Серед них — і учні нашої Малої академії наук, які вибороли дві золоті та три бронзові медалі.

Одну з бронзових нагород здобув Микита Мудрий із Маріупольського ліцею-школи № 14. Юний науковець створив комплекс для захисту програмного забезпечення безпілотників від атак: консольну, десктоп- та вебверсію.

Ірина Красовська із Львівського ліцею  38 свою бронзу отримала за вдосконалення кавоварок з роботизованими дозаторами цукру. Дівчина винайшла метод, як запобігти зволоженню цукру в цих пристроях.

Ще більше цікавого про винаходи переможців GIEI — за посиланням.

Дослідження веселки та смартсвітлофор: чим МАНівці вражали журі на «EUROINVENT-2023»

Новина про перемогу на EUROINVENT-23. Обкладинка

Європейська виставка креативності та інновацій («EUROINVENT») — світовий захід, що просуває творчий підхід до винахідництва у Європі. У 2023 році в румунському місті Ясси відбулася вже 15-та виставка, до якої долучилися 750 науковців і винахідників з різних країн. Учасники, що представляли цьогоріч Україну, вибороли 13 золотих, 2 срібні медалі та 13 спеціальних нагород від міжнародних організацій.

Золото, зокрема, здобули Валерія Рябоконь із Національного медичного університету імені О. О. Богомольця і Богдан Главацький із Львівського технологічного ліцею. Богдан запропонував проєкт смартсвітлофора, який на додачу до регулювання руху ще й фіксує правопорушення на дорогах. А Валерія дослідила оптимальні умови для вирощування мікрогріну вдома.

Срібні нагороди отримали Єлизавета Оринчук із Вижницької гімназії й Тарас Орищак із Львівського національного університету імені Івана Франка. Єлизавета — за дослідження характеристик веселки за допомогою комп’ютерної моделі, а Тарас — за систему, що контролює доступ вакцинованих людей на основі сертифікатів про щеплення. 

Крім того, дві спеціальні нагороди журі присудило всій українській команді учнів Малої академії наук.

Про інші проєкти переможців читай у новині.

Ілюстрації: Анастасія Василенко