4 липня минає 248 років із дня проголошення незалежності 13 штатів від Британської імперії. Саме цей день американці нині вважають своїм національним святом.
Запрошуємо дізнатися більше фактів про святкування Дня незалежності США — гайда до статті!
Дискутували щодо дати
Нині День незалежності США святкують 4 липня. Проте один із засновників США, Джон Адамс, відмовлявся відзначати цей день та наполягав: День незалежності — це 2 липня. Саме тоді Континентальний конгрес проголосував за резолюцію про незалежність, а Декларацію незалежності ухвалили вже 4 липня.
Пізніше Джон Адамс став другим президентом США. І навіть тоді він не долучався до урочистостей на честь Дня незалежності 4 липня.
Зберегли традиції від першого святкування
4 липня стало державним святом не одразу, а за майже 100 років від проголошення незалежності — 1870 року. Перший штат, що проголосив цей день офіційним святом, — Массачусетс. Це відбулося в 1781-му, хоча святкувати почали ще з першої річниці в 1777 році. У Філадельфії запустили феєрверки — пізніше це стане невіддільною частиною урочистостей. Тоді з корабля салютували з 13 гармат — по одному салюту на честь кожного штату-колонії. «Вночі відбулася грандіозна виставка феєрверків (яка розпочалась і завершилася тринадцятьма ракетами) на площі, і місто було чудово освітлене», — писали журналісти газети «Pennsylvania Evening Post» цього дня.
У 1777-му також відбувся перший парад до Дня незалежності — ще один традиційний елемент святкування. Тоді ж зародилася традиція виголошення урочистих промов-тостів за кожен штат.
Після завершення війни за незалежність США у 1783 році День незалежності почали святкувати в інших містах. Цього дня лідери держави виголошували промови задля гуртування громадян. До кінця XVIII століття політичні партії організовували окремі святкування у великих містах.
Вшановують державні символи
На День незалежності американці, за традицією, вивішують прапори на адміністративних будівлях, а також на житлових будинках чи магазинах. Громадяни вбираються в кольори прапора або пов’язують його на плечі чи одяг.
Супроводжує всі урочистості державний гімн — «The Star-Spangled Banner» (тобто «Прапор, усіяний зірками»). Слова до нього написав адвокат Френсіс Скотт Кі в 1814 році. Спочатку композиція була однією з патріотичних пісень американців, пізніше — супроводжувала церемонії підняття та опускання прапора, а в 1931 році Конгрес проголосив її національним гімном.
Убезпечили святкування
День незалежності в США святкували гучно й урочисто від першої річниці. Натхненником активностей став Джон Адамс — один із батьків-засновників та другий президент США. За його словами, цей день «має відзначатися з помпою і парадами, виставами, іграми, спортивними змаганнями, збройовими залпами, дзвонами, багаттями та ілюмінаціями від цього моменту й назавжди».
У перші роки День незалежності святкували зі спортивними змаганнями, іграми, урочистими парадами, феєрверками та пострілами гармат. Від вогнепальної зброї та вибухів багато людей діставали поранення та навіть гинули. Тому на початку XX століття з ініціативи громадян влада заборонила зброю на святкуванні та посилила контроль за використанням феєрверків. Тоді набула популярності фраза «a safe and sane Fourth» («безпечне та розсудливе 4 липня»), якою закликали до безпечного святкування.
Нині в багатьох містах не запускають феєрверків узагалі або використовують безпечнішу піротехніку на кшталт бенгальських вогнів. Місцями також організовують фаєршоу за участі досвідчених спеціалістів.
Святкували по-сімейному
З початку XX століття 4 липня почало втрачати яскраво виражений політичний відтінок. Натомість американці стали використовувати цей вихідний як нагоду зустрітися з рідними та друзями на свіжому повітрі чи організувати пікнік.
Під вечір святкування супроводжує музика, а охочі грають у бейсбол, фрисбі чи влаштовують триногі перегони — змагання, у яких бігуни прив’язують свою праву ногу до лівої ноги напарника чи навпаки.
…і по-гастротрадиційному
Не обходиться святкування і без частувань. Цього дня американці влаштовують пікніки з традиційними стравами: хотдогами, гамбургерами, картопляним салатом, запеченою квасолею, пирогами й кавунами.
Організовують і гастроконкурси — змагання з поїдання пирогів або кавунів. Проте найвідоміший із них — міжнародний конкурс поїдання хотдогів. Він відбувається в Нью-Йорку щорічно із 1916 року, а учасники мають попередньо пройти відбіркові змагання. Умови прості: за 10 хвилин з’їсти щонайбільше хотдогів. Жіночий рекорд конкурсу поставила Мікі Судо: вона 9 разів перемагала, а 2020 року з’їла найбільшу кількість хотдогів — 48,5. Рекордсмен серед чоловіків — Джої Честнат із 16 перемогами та 76 з’їденими хотдогами у 2021 році.
Колажі: Олена Ковальчук
Використані світлини