«Та хіба може з хлопця вийти нормальний манікюрник? Це справа для жіночих рук!», «Ким-ким хочеш бути? Фінансовою аналітик…инею? Звучить якось не по-дівчачому» — хотілося б, аби ці та інші гендерно стереотипні репліки залишилися в минулому. Проте абітурієнти й абітурієнтки, які торують професійний шлях, відкинувши будь-які упередження, досі їх чують від мам, тат, бабусь, братів і навіть троюрідних тітоньок :) Як рухатись до професії мрії, попри тиск суспільства, розповідаємо разом з експертками в межах проєкту #CVІDОМІобирати.

Стаття про гендерні стереотипи. Ганна Єфімцева

Лайфхак № 1. Піддавай сумніву усталені ідеї

Аби протистояти стереотипам, експертка радить у першу чергу прибрати їх із власної голови. Для цього маємо критично переосмислювати твердження щодо ролей чоловіка й жінки в суспільстві, навіть якщо це усталені ідеї чи установки, що передаються поколіннями. Аби цей процес був цікавішим і легшим, Ганна радить гратися в мисленнєву гру «Знайди стереотип». Суть у тому, аби поглянути на нібито звичні фрази чи наративи по-новому й неупереджено. Можна аналізувати популярні вислови відомих людей, меми, цитати з фільмів і книг чи народні прислів’я, звертаючи увагу на те, як у них висвітлені гендерні взаємини між людьми та яку роль відводять у них жінкам і чоловікам. Наприклад, стосовно відомої фрази «За кожним великим чоловіком стоїть велика жінка» варто запитати себе, чому саме жінка за чоловіком, а не навпаки, чому «за», а не «поруч» тощо. Критичний підхід допоможе поглянути на світ по-іншому та здолати упередження, що можуть шкодити й обмежувати.

«Переосмислювати стереотипи корисно. Важливо їх переглядати й дивитися на них з точки зору сучасної, вільної людини, яка може самостійно вибирати свій шлях», — розповідає Ганна.

Лайфхак № 2. Прислухайся до чинного законодавства та здорового глузду

Стаття про гендерні стереотипи-1

Експертка рекомендує запитувати себе: «Чи є в цьому світі щось, що мене обмежує?». Це допоможе оцінити, чи на шляху до омріяної справи лежать реальні перешкоди, чи радше мисленнєві упередження, які часто заважають сповна реалізувати свої здібності. 

«Найважливіші запитання в житті кожної людини — “Чи хочу я бути щасливим/-ою? Якщо так, що мені для цього потрібно?” Коли на вибраному напрямку є перешкоди, варто оцінити, вони справжні чи існують лише в нашій уяві», — радить Ганна.

Ганна наголошує, що з правової точки зору жорстких перешкод стає дедалі менше, адже за чинним законодавством України дискримінація за будь-якою ознакою під час прийому на роботу заборонена. Це не усуває всіх перепон і не скасовує стереотипи в нашому суспільстві, проте дає усвідомити себе вільною людиною, яка має право вибирати професійний шлях на власний розсуд. 

Лайфхак № 3. Налаштуйся на боротьбу в ім’я своєї мрії

Стаття про гендерні стереотипи-2

Експертка стверджує, що будь-який кар’єрний шлях потребує зусиль і особистісних ресурсів на подолання перепон і проблем. У будь-яких професіях і напрямах роботи, незалежно від того, з яким гендером чи іншою соціальною категорією їх часто асоціюють, варто бути готовим/-ою рости, здобувати досвід і запевняти інших у власній фаховості. 

Тож якщо вибрати собі справу до душі, долати кар’єрні сходинки й боротися з можливими упередженнями в оточенні буде набагато легше та приємніше, аніж займатися тим, до чого змушують чужі чи власні стереотипи. До того ж, улюблена робота справді заряджає енергією на особисте зростання та позитивні зміни в соціумі, натомість вимушена праця навпаки нівелює натхнення й не додає продуктивності. Тому вибір професії за покликом, навіть якщо цей шлях лежить через поле битви зі стереотипами, — це ще й питання власного комфорту і задоволення життям.

«Не буває такого, аби якийсь кар’єрний шлях був ідеально гладким, а люди вкривали його для початківців червоною доріжкою. Тож варто запитати себе, чи ви справді хочете боротися з перепонами й відстоювати свою позицію на шляху, який вам нав’язали та для проходження якого у вас немає вдосталь енергії. Натомість власний поклик допомагатиме долати всі труднощі й полегшуватиме будь-які негаразди, зокрема й гендерні стереотипи». 

Стаття про гендерні стереотипи. Ольга Попадинець

Лайфхак №1. Надихайся історіями успіху в цікавій тобі галузі

Експертка стверджує, що реальні приклади успішних людей, які досягнули омріяних цілей попри упередження, найбільш ефективно ламають будь-які стереотипи й допомагають повірити в себе.

«Рольові моделі наочно працюють практично на рівні підсвідомості. Можна сказати скільки завгодно слів про те, що немає жодних кордонів, проте якщо дівчина бачитиме довкола себе приклади лише математиків-чоловіків, то підсвідомо вона продовжить думати, що математика — не для неї», — розповідає Ольга.

Тож дівчині, яка шукає себе, важливо бачити, що існують рятівниці, механікині чи жінки, які керують будівельним краном. Таким чином можна легітимізувати у своїй свідомості поєднання жіночої ідентичності й умовно чоловічих професій. Так само й для хлопців будуть корисними приклади чоловіків, які займаються стереотипно жіночими заняттями, причому не лише для тих, кого цікавлять такі кар’єрні напрями. Різні досвіди й різні варіанти розвитку допомагають розширювати світогляд і формувати вільне, неупереджене суспільство.

Лайфхак №2. Підготуйся до відстоювання своєї позиції

Стаття про гендерні стереотипи-3

Ольга стверджує, що дедалі більше українців позбуваються гендерних стереотипів щодо професій. Проте попри все, сьогодні можна часто почути слова упереджень від родичів чи знайомих, які відмовлятимуть дівчат від наукової чи політичної кар’єри, а хлопців закликатимуть вибирати заняття, пов’язані з технікою чи грошима. 

Тому важливо запевнити себе у власному праві на ту чи іншу професію і спокійно, виважено підготуватися до зустрічі на кар’єрному шляху зі стереотипами, які можна буде спростувати власним прикладом успіху. 

«Головне — вступати на омріяну спеціальність, озброївшись рішучістю та впевненістю у власній позиції. На початку одного емоційного запалу може бути достатньо, проте в довгостроковій перспективі потрібна витримка і готовність за потреби відстоювати свої права», — попереджає експертка.

Лайфхак №3. Пам’ятай: ти набагато сильніший/-а, ніж може здаватися

Стаття про гендерні стереотипи-4

Ольга розповідає, що за часів повномасштабної війни побільшало історій, які доводять: кожен і кожна з нас — сильні по-своєму. Рольові моделі, достойні уваги й захоплення, зараз є всюди: люди з усієї України, які воюють, волонтерять чи працюють на своїх роботах, доводять, що і жінкам, і чоловікам до снаги будь-які заняття.

«Ми бачимо на власні очі, наскільки круті наші волонтерки, які можуть дістати з-під землі все що завгодно. Причому майже ніхто не обурюється, що ці жінки розбираються в амуніції й успішно доставляють усе це на фронт. Також попри всі упередження про те, що водіння автівки не жіноча справа, саме жінки своїм ходом вивозять за кордон дітей і об’їжджають всю Європу, а хтось постійно перевозить вантажівки з “волонтеркою” чи доставляє машини на передову. Не кажучи вже про жінок, які воюють у лавах ЗСУ».

Стаття про гендерні стереотипи-5

Торувати шлях до професії мрії попри внутрішні упередження і стереотипи у суспільстві — те, що завжди на часі. Долучайся до проєкту #СVІDОМІобирати, аби отримати експертні поради та знайти однодумців, з якими подужати цей шлях легше. 

Ілюстрації: Олена Ковальчук