Математика — всюди! У наукових винаходах, повсякденних справах, комп’ютерних кодах чи плануванні бюджету. Вивчати її можемо і через художню літературу.
Сьогодні пропонуємо познайомитися з математиками з українських і світових художніх творів.
«Андрій Лаговський»
Автор роману — український мовознавець, сходознавець та перекладач Агатангел Кримський. Українську літературу й мову він полюбив ще за школярства завдяки своєму вчителеві. У 25 років науковець почав викладати в університеті, а вже у 30 здобув ступінь професора східної літератури. Згодом Агатангел Кримський став ученим секретарем Української академії наук, пізніше очолив Інститут української наукової мови.
Головний герой твору — професор математики Андрій Лаговський. Сюжет розгортається у кавказькому містечку Туапсе, куди Лаговський разом із родиною його учня приїздить на відпочинок. Крім математики, герой цікавиться і літературою. Часто розповідає про письменників, цитує поезії, переповідає сюжети відомих та маловідомих творів.
Літературознавиця та професорка Віра Агеєва припускає, що зацікавленість Андрія Лаговського математикою та літературою — невипадкова. За версією науковиці, Агатангел Кримський підкреслює: героєві важко зробити вибір, він шукає своє місце у світі. А Леся Українка вважала, що професор мав би таки бути лінгвістом. У листі до Агатангела Кримського вона пише: «Ви тільки мусили зробити одну неконсеквентність, малюючи фігуру Вашого професора: зробили його професором математики формально, а надали йому всі ціхи філолога або білого грака, бо таких математиків, щоб так знали всякі мови, лінгвістику і фольклор, щось-то світ не видав».
«Принцип втручання»
Авторка твору — українська письменниця та перекладачка Тамара Горіха Зерня. Її дебютний роман «Доця» у 2019 році став книгою року BBC, а у 2022 році з ним авторка здобула Національну премію України імені Тараса Шевченка.
«Принцип втручання» — друга книга Тамари Горіха Зерня, за жанром — суміш детективу, драми та комедії. Головна героїня твору — Станіслава, доцентка кафедри вищої та прикладної математики, яка після втрати чоловіка на війні знайшла розраду у своїй роботі. Сама ж авторка коментує фах героїні так: «Вона успішна у професійній кар’єрі, у галузі, яку можна назвати чоловічою. Цей атрибут списаний із реальних людей, які свого часу не повірили в те, що математика — не жіноча справа. Роблять те, що їм подобається».
За сюжетом, головна героїня секретно повертається до рідного міста, щоби на прохання знайомої простежити за весіллям її онуки та переконатися, що та погодилася на шлюб добровільно. У розкритті цієї таємниці Станіславі стає у пригоді її професія. «Звичка до постійного аналізу й думання накладає відбиток на характер. Спостережлива, зауважує дрібниці. Водночас не засуджує. Дивиться на світ як науковиця, морально і психологічно готова до будь-якого явища. Не дає емоційних оцінок, а просто враховує це у своїй картині світу. Отже, маємо перед собою ідеального детектива. Людину, пристосовану до розв’язування задач, розслідування справ», — описує героїню письменниця.
Оповідання про Шерлока Голмса
Автор оповідань — британський письменник, журналіст і лікар Артур Конан Дойл. На любов до літератури його надихнула мати, а у школі майбутній письменник відкрив у собі хист до вигадування історій. У коледжі Конан Дойл видавав журнал та писав вірші. Митець навчався у медичному університеті та паралельно пробував себе в літературі. Уже з третього курсу почав працювати за фахом на китобійному судні, а по завершенню навчання розпочав власну практику. Медичний досвід Артур Конан Дойл описав у деяких своїх оповіданнях, а його університетський професор навіть став прототипом детектива-консультанта Шерлока Голмса.
Артур Конан Дойл написав серію детективних оповідань та романів про Шерлока Голмса. В оповіданнях «Остання справа Холмса» та «Долина жаху» з’являється персонаж Моріарті — професор математики. У деяких інших оповіданнях цього героя лише згадують інші персонажі. Автор описує Моріарті як одного з найрозумніших у Європі та наділяє феноменальними здібностями до математики. За сюжетом, Моріарті у 21 рік написав трактат про біноміальну теорему і завдяки цьому отримав запрошення на кафедру математики одного з університетів. Також професор цікавився застосуванням чистої математики та написав книгу «Динаміка астероїда».
Трилогія «Міленіум»
Автор серії — шведський письменник та активіст Стіг Ларссон. Літератор працював графічним дизайнером, а згодом і журналістом у шведському інформаційному агентстві «Tidningarnas Telegrambyrå». Пізніше заснував організацію «Expo Foundation», яка вивчала расистські та антидемократичні тенденції у світі, щоб протидіяти їм, та став редактором журналу цієї організації — «Expo».
Детективна трилогія «Міленіум» вийшла друком уже по смерті автора. У центрі сюжету — журналіст Мікаель Блумквіст та хакерка Лісбет Саландер, які розслідують заплутані справи. Головна героїня мислить нестандартно та швидко вибудовує логічні ланцюжки подій. Автор також наділяє її чудовою пам’яттю. «Я був би радий мати наполовину таку гарну пам’ять, як у тебе», — говорить напарник Саландер. Лісбет цікавиться математикою, зокрема у другій частині трилогії намагається знайти розв’язання останньої теореми Ферма.
Трилогію переклали понад 30 мовами світу, за її сюжетом зняли серіал, а першу частину екранізували як окремий фільм.
«Приховані фігури»
Авторка твору — американська письменниця та підприємиця Марго Лі Шеттерлі. Літераторка любить подорожувати й навіть 11 років жила у Мексиці. Марго заснувала проєкт «The Human Computer Project», який робить видимими імена та досягнення жінок, що працювали вченими, математикинями чи інженерками у NACA (National Advisory Committee for Aeronautics — Національний консультативний комітет з повітроплавання США — прим. ред.) та NASA (National Aeronautics and Space Administration — Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США — прим. ред.) у 1930–1980-х роках. Лі Шеттерлі зростала в оточенні науковців: її мати була професоркою англійської мови, батько — вченим у NASA, дядьки й тітки — інженерами/-ками чи технологами/-гинями, а сусід — професором фізики.
Книга «Приховані фігури» заснована на реальній історії темношкірих працівниць NASA. Вона оповідає про трьох науковиць: математикиню та аерокосмічну інженерку Мері Джексон, математикиню Кетрін Джонсон та математикиню-програмістку Дороті Воган. Вони вручну проводили складні математичні розрахунки та аналізували дані випробувань для ранньої космічної програми США. У 2016 році книгу екранізували.
Ілюстрації: Олена Ковальчук
Використані світлини:
- Агатангел Кримський
Джерело: «Wikimedia Commons»
- «Андрій Лаговський»
Джерело: «Wikimedia Commons»
- «Принцип втручання»
Джерело: Yakaboo
- Тамара Горіха Зерня
Джерело: фейсбук Тамари Горіха Зерня
- Оповідання про Шерлока Голмса
Джерело: «А-ба-ба-га-ла-ма-га»
- Артур Конан Дойл
Джерело: «Wikimedia Commons»
- Трилогія «Міленіум», перша книга
Джерело: The official Millennium site of Nordstedt Publishing
- Стіг Ларссон
Джерело: The official Millennium site of Nordstedt Publishing
- «Приховані фігури»
Джерело: Yakaboo
- Марго Лі Шеттерлі
Джерело: «Wikimedia Commons»