Понад 60 українських науковців та експертів у галузі природничих наук розроблять якісні та обґрунтовані методики для фіксації й розрахунку збитків, яких завдають російські окупанти українському довкіллю.
Женевська конвенція передбачає захист природи під час збройних конфліктів. Тому злочинні дії росіян проти довкілля разом з іншими звірставими, які вони вчиняють в Україні, належать до воєнних злочинів. Розслідувати їх у міжнародних судах допоможуть напрацювання науковців.
Команди експертів працюють за такими тематичними напрямками: атмосферне повітря; ґрунти; забруднення та засмічення земель, поводження з відходами; водні ресурси; надра; ліс та природно-заповідний фонд; біоресурси; радіація (ЧАЕС і зона відчуження).
Першими, хто почали збирати інформацію про вплив великої війни на довкілля, стали активісти громадської організації «Екодія» . Лише за перший місяць бойових дій у відкритих джерелах вони відшукали докази понад сотні випадків, коли дії російських окупантів завдали шкоди екології. Серед отриманих свідчень найбільшу небезпеку, на думку фахівців, становлять пожежі на нафтобазах, підірвані ємності з аміаком і селітрою, пошкоджені газопроводи та знищені судна в акваторії Чорного моря. Щодо кожного з фактів експерти збирають усі дані та розраховують суми збитків. Вже дібрали більш ніж 50 проб ґрунтів і проведели інструментально-лабораторні дослідження.
Кількість екозлочинів рф в Україні на 23.03.2022 за категоріями. Інфографіка видання «Економічна правда».
Хочете долучитися до фіксації екозлочинів російських військ? Передавайте свої свідчення до Оперативного штабу Держекоінспекції:
- за телефоном гарячої лінії +380 (96) 756-83-66 (Telegram, WhatsApp, Viber)
- у чатботі в телеграмі @EcoShkodaBot
- на електронну скриньку [email protected]
- через сайт https://shtab.gov.ua.
Обкладинка: Pexels.