Уяви, що збираєшся в космічну мандрівку. Що візьмеш із собою до зірок? Леонід Каденюк як перший український космонавт поставився до зборів відповідально: прихопив чимало символічних для нашої країни речей. 

Нині, у день народження нашого космодослідника, розповідаємо, що це були за артефакти, чим вони особливі та як прославили нашу державу.

Трошки з життєпису…

Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Чернівецької області в родині вчителів. Коли Леоніду було 10 років, світ облетіла звістка про політ Юрія Гагаріна, тож хлопчик почав мріяти про космос і згодом зробив усе, аби втілити задумане. У 1967 році закінчив середню школу зі срібною медаллю, вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. У 1971 році здобув диплом льотчика-інженера за фахом «Пілотування і експлуатація літальних апаратів».

З космосом була пов’язана і його громадська діяльність. Леонід Каденюк 1999 року став позаштатним радником Президента України з питань авіації та космонавтики, очолював Аерокосмічне товариство України, належав до правління Молодіжного об’єднання «Сузір’я» та залишився довічним почесним президентом Ради з екологічної безпеки.

У 2009 році Леонід Каденюк видав книжку «Місія — космос», яка отримала перше місце на конкурсі «Книга року — 2009». Ця публікація — розповідь першого українського космонавта про етапи та учасників польоту, роздуми про Всесвіт, місце в ньому нашої Землі та відповідальність людини за її майбутнє.

Про найзнаковішу подію в житті — космоподорож…

Стаття про Леоніда Каденюка-4

Знаковою подією в кар’єрі Леоніда Каденюка та в історії нашої країни став політ 1997 року, де він протягом 16 днів на шатлі «Колумбія» виконував ботанічні досліди, запиляв рослини та вивчав їхній розвиток в умовах невагомості. Це допомогло науковцям поліпшити технології вирощування на Землі, зокрема «культур майбутнього»: сої, яка є джерелом білка, та ріпаку сировини для біопалива.

У космічну експедицію 1997 року разом із Леонідом Каденюком вирушили ще п’ятеро космонавтів із різних країн. Усі члени екіпажу могли взяти із собою декілька речей, які нагадували б про рідну країну.

…і про речі, котрі побували з Леонідом Каденюком у космосі

Найперше — герб України та три державних прапори. У космічних просторах Леонід Каденюк урочисто розгорнув наш стяг. Український прапор як символ держави-учасниці також зобразили на унікальній емблемі, яку носили на костюмах усі космонавти та працівники NASA, пов’язані з місією. А костюм, що його одягав Леонід Каденюк, став експонатом у нашому Музеї науки. Цю уніформу та інші цікавинки з польоту передала до музею родина космонавта — завітай, аби побачити на власні очі.

Стаття про Леоніда Каденюка-3

Окрім прапора та герба, у космічній подорожі побував і третій символ України — гімн. Кожен учасник експедиції міг двічі замовити мелодію для пробудження. Наш Леонід Каденюк вибрав український гімн — пісню двічі вмикали співробітники х’юстонського Центру керування польотами замість стандартної мелодії будильника.

Грали на космічній орбіті й інші пісні українських співаків. У своїх інтерв’ю Леонід Каденюк розповідав, що під час польоту організовував на борту вечори української пісні. Деколи вмикав іноземним колегам Анатолія Солов’яненка — видатного тенора світу, якого ще називають українським соловейком. Побував у космосі й диск з альбомом «Музіка» гурту «Воплі Відоплясова».

Культурна космічна програма не обмежилася лише музикою: Леонід Каденюк узяв із собою також «Кобзар» Тараса Шевченка, виданий на початку ХХ сторіччя. Ця книга першою у світі серед видань побувала в космосі. У 2014 році Леонід подарував цей примірник Музею Шевченка, що в Шевченківському національному заповіднику в Каневі.

Стаття про Леоніда Каденюка-2

Окрім книги, Леонід узяв із собою ще й портрет Тараса Шевченка, а також світлини інших відомих українців: ботаніка Миколи Холодного, ракетобудівників Михайла Янгеля та Сергія Корольова (світлина останнього зараз зберігається в експозиції Національного музею космонавтики ім. Корольова в Житомирі). Побувало в космосі і фото товариша Леоніда Каденюка — космонавта Леоніда Іванова, який загинув раніше, під час випробувальних польотів на літаку МіГ-27. 

Кожна річ, що побувала в польоті з Леонідом Каденюком, згодом отримала спеціальний сертифікат про відвідини космосу. А сам Леонід надихнувся польотом настільки, що все життя працював у космічній галузі, зокрема на посаді голови Аерокосмічного товариства України, та започаткував важливі космічні й екологічні ініціативи. Він на власні очі побачив Землю з космосу, тож закликав інших прибиратися та прибирати свою планету. Дякуємо та пам’ятаємо!

Стаття про Леоніда Каденюка-1

Ілюстрації: Анастасія Василенко

Використані світлини

1. Леонід Каденюк

Джерело: Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»

2. Леонід Каденюк

Джерело: Національний центр управління та випробування космічних засобів

3. Примірник «Кобзаря», який Леонід Каденюк узяв із собою в космос

Джерело: сайт Шевченківського національного заповідника

4. Леонід Каденюк розгортає в космосі прапор України

Джерело: Український інститут національної пам'яті

5. Леонід Каденюк і його колеги на борту шатла «Колумбія» під час випробувального польоту 

Джерело: Національний центр управління та випробування космічних засобів