Вони — ті, що за допомогою науки змінотворили в Україні та світі: досліджували космос і медицину, створювали філософські концепції та літаки. Так, мова про наших науковців. Нині поговоримо про те, якими вони були в коханні. Гайда до добірки історій кохання українських науковців.

Леонід Каденюк і Віра Косолапенкова: історія першого українського космонавта й перекладачки з англійської мови

Леонід Каденюк — науковець, популяризатор українського та перший космонавт незалежної України. 

Леонід Каденюк та Віра Косолапенкова одружилися, коли йому було 33 роки, а їй — 30. «Я вважаю, що у нас був прекрасний шлюб, ми один одному не заважали. У мене не було завдання або потреби ставити себе кудись поруч — або нижче, або вище Льоні. У нас цього не було… Ми були повністю сформованими людьми. Кожен займався своєю справою, у нас ніколи не було непорозумінь», — розповідає пані Віра.

Свого часу подружжя разом працювало у Державному льотно-випробувальному центрі. Віра — технічною перекладачкою з англійської мови іноземних таємних видань та інструкцій до літаків, Леонід — льотчиком-випробувачем. У цей час у сім’ї сформувалася традиція: щоранку до будинків під’їжджали автобуси, які забирали льотчиків на роботу, і, коли чоловік спускався вниз, дружина обов’язково повинна була вибігти на балкон їхньої квартири на шостому поверсі та помахати йому. Пані Віра пригадує: «Він виходив, обертався і махав мені у відповідь. Я знала, що буде все нормально. Я бігла, вибачте, напіводягнена, в одній шкарпетці або в одній колготі, і махала рукою, тому що це була традиція»

Навіть після смерті свого чоловіка пані Віра дотримується традиції виходити на балкон: «Може, це нерозумно, але я з ним кожен день розмовляю. Я просто ввечері виходжу на балкон і кажу: “Льоню, сьогодні те-те-те робили”… Ніяк я не звикну…».

Іван Пулюй і Катерина Стозітська: історія фізика та студентки Віденського університету

Іван Пулюй — український фізик, один із першовідкривачів радіоактивного випромінювання, філософ, педагог, перекладач, громадський діяч та співавтор перекладу Біблії українською мовою. 

Стаття до Дня закоханих-24. Іван Пулюй

2 жовтня 1884 року Іван Пулюй одружився з Катериною Йосифою Марією Стозітською, шлюб уклали в греко-католицькій церкві Св. Варвари.

У той час фізик працював над дослідженнями тривалості роботи електричної лампи, в ході яких йому доводилося випробовувати найрізноманітніші волокна. Чоловік запропонував майбутній дружині пожертвувати своє волосся, яке в пані Катерини було аж до колін, для виготовлення волокон, і вона погодилася. 

За роки подружнього життя пані Катерина та Іван Пулюй виростили шестеро дітей. 

Володимир Вернадський і Наталія Старицька: історія науковця та перекладачки, редакторки

Володимир Вернадський — основоположник генетичної мінералогії, біогеохімії, радіогеології, вчення про наукознавство, біосферу і ноосферу, фундатор і перший президент Української академії наук. 

Стаття до Дня закоханих-24. Володимир Вернадський

У 1886 році Володимир Вернадський одружився з Наталією Старицькою. Дружина стала перекладачкою та редакторкою статей чоловіка. Вона вдосконалювала свої знання іноземних мов, щоб якісно готувати праці Вернадського до друку. Крім того, за натурою пані Наталія була «совою», але прокидалася за розкладом науковця, о 6:00, щоб приготувати йому каву. За словами Володимира Вернадського, із дружиною він прожив 55 років і 5 місяців, «душа в душу, думка в думку». Подружжя мало двох дітей.

Микола Амосов і Ліда Денисенко: історія хірурга-новатора та лікарки 

Микола Амосов — хірург-новатор, науковець, засновник Інституту серцево-судинної хірургії й письменник. 

Стаття до Дня закоханих-24. Микола Амосов

Микола Амосов і Лідія Денисенко познайомилися під час Другої світової війни, він був хірургом польового рухомого шпиталю, а вона — операційною сестрою. На фронті вони стали подружжям. 

У шлюбі Лідія Денисенко і Микола Амосов разом рятували життя на фронті та будували медичну кар’єру. Саме завдяки дружині Микола Амосов переїхав до Києва — на роботу в Інститут туберкульозу, адже пані Ліда прагнула працювати в Київському медінституті.

Іван Огієнко і Домініка Литвинчук: історія науковця та його помічниці 

Іван Огієнко — науковець, освітянин, міністр двох міністерств, громадський діяч, митрополит і перекладач Біблії українською. 

Іван Огієнко познайомився з майбутньою дружиною Домінікою Литвинчук ще у школі. «Була надзвичайно гарна, співала розкішним сильним голосом й вирізнялася великими здібностями до науки, особливо величезної сили пам’яттю», — так описував її Огієнко. 

Одружилися вони 11 червня 1907 року, коли Іван був студентом історико-філологічного факультету Київського університету Св. Володимира. Український історик Володимир Ляхоцький вважає, що подружжя мало багато спільного: «Єднали їх палкі вболівання за долю рідного народу, його минуле й майбутнє».

Протягом подружнього життя пані Домініка виховувала дітей, яких у сім’ї було четверо, та допомагала чоловікові з роботою. «Я багато писав і видавав, але це тільки тому, що моя помічниця завжди самовіддано допомагала мені. Ось тому вся та робота, яку я проробив за життя своє, це не тільки моя робота, а й робота Д. Д. Цим вона сильно заслужилася перед рідною культурою», — зазначав Іван Огієнко.

Колажі: Олена Ковальчук 

Джерела світлин:

1. «Радіо Свобода».

2. Фейсбук-сторінка «Локальної історії».

3. «Історична правда».

4. «День».

5. «Український інтерес».