Міжнародна команда науковців відкрила нову галактику HD1 — найвіддаленіший від Землі астрономічний об’єкт серед нині відомих. Відстань від нашої планети до HD1 сягає 13,5 мільярдів світлових років.

Відкриття вдалося зробити завдяки спостереженням, які вчені з різних країн проводили впродовж більш ніж 1200 годин. Дослідники застосовували телескопи «Subaru», «VISTA», «Спітцер» та інфрачервоний телескоп Великої Британії.

Зараз вчені вже мають дві наукові гіпотези стосовно того, якою є ця галактика. 

Відповідно до першої, HD1 з неймовірною швидкістю утворює зорі й серед них є ті, які були першими у Всесвіті та які раніше астрономи не бачили. За другою версією, галактика містить надмасивну чорну діру: навіть Сонце у 100 мільйонів разів поступається їй за масою. 

Обидві ідеї засновані на тому, що галактика HD1 дуже яскрава в ультрафіолетовому світлі. Підрахунки ймовірної кількості зірок у галактиці показали: вона мала б формувати 100+ таких об’єктів щороку — це вдесятеро перевищує норму для галактик зі спалахом зореутворення. Це наводить на думку, що зорі в HD1 не звичайні, а ті, що належать до популяції ІІІ, тобто випромінюють більше ультрафіолету.

Інше пояснення незвичної світності HD1 полягає в наявності чорної діри, яка поглинає чималу кількість газу. Відтак ділянка навколо об’єкту може випромінювати фотони з великою кількістю енергії.

Незабаром науковці планують з’ясувати, чи котрась із версій є правдивою, за допомогою космічного телескопу Вебба. Астроном Фабіо Пакуччі коментує це так: «Відповідати на запитання про природу такого далекого об’єкта — це як вгадувати, якій країні належить корабель, за його прапором, поки той під час шторму майорить у густому тумані десь далеко в морі». 
Обкладинка: The Executive Headlines