Бізнес-інкубатор «Ukrainian Future» Малої академії наук України — це простір для розвитку майбутніх стартаперів. Тут юні підприємці перетворюють ідеї на бізнес-проєкти, залучають для них інвестиції та запускають їх на ринок. А освітяни розвивають навички, що допоможуть виховувати юних стартаперів! Сьогодні разом з директором бізнес-інкубатору Віталієм Лісовим детальніше розповідаємо про програми «Ukrainian Future», про те, як до них долучитися, та про успішні кейси тих, хто їх пройшов.
Ви керуєте «Ukrainian Future» — проєктом при Малій академії наук, що допомагає підліткам розвивати підприємницьке мислення та запускати свої бізнес-проєкти. Які освітні можливості наразі пропонуєте дітям? І хто може ними скористатися?
Почну з того, що наша цільова аудиторія — не тільки МАНівці, а всі старшокласники, що прагнуть перетворити власну ідею на стартап. Для них маємо основну навчальну програму під назвою «Startup School Beginner» — інтенсив на два з половиною тижні, під час якого підлітки розвивають базові підприємницькі навички. Вони знайомляться зі стартап-середовищем, вчаться оцінювати власну ідею, опановують процеси, необхідні, аби створити стартап-проєкт; вивчають інструменти, які допоможуть реалізувати цю ідею. По завершенні «Startup School Beginner» ми запрошуємо авторів найкращих стартап-проєктів стати резидентами бізнес-інкубатору. Це значить, що ми стаємо їхніми менторами та допомагаємо й далі працювати над проєктом, втілити його в життя і запустити на ринок. До слова, наступний набір буде восени, долучитися можуть усі, хто хоче розвиватися в підприємництві. Достатньо лише заповнити форму на сайті «Ukrainian Future», надіслати презентацію проєкту та чекати на запрошення.
Крім освітніх програм, ви пропонуєте дітям менторську підтримку на підприємницькому шляху. Як це працює і чим така підтримка корисна?
Менторську підтримку ми пропонуємо на всіх етапах роботи, проте індивідуального характеру вона набуває після проходження «Startup School Beginner», коли учасник стає нашим резидентом. Тоді ми разом переходимо до такого собі інкубаційного періоду, що триває від шести місяців до року, під час якого визначаємо конкретні цілі розвитку стартап-проєкту та шукаємо шляхи їх досягнення. Це комплексна програма, упродовж якої резидент отримує підтримку від експертів та підприємців, відповідно до своєї сфери, а з технічними питаннями допомагають фахівці з відповідними знаннями й навичками.
А ще «Ukrainian Future» має фізичний простір для роботи над бізнес-проєктами. Розкажіть, які можливості пропонує ваш коворкінг для юних винахідників.
Наш коворкінг розміщений у Києві, доступ до нього мають резиденти бізнес-інкубатору. У кожного резидента є власне місце для роботи, а також необмежений доступ до всього простору. Крім того, діє «FabLab» — лабораторія прототипування, де можна розробити прототип та отримати поради від нашого інженера. А ще наші вихованці мають доступ до бібліотеки матеріалів — однієї з найбільших баз матеріалів у світі, з якою працюють, зокрема, автомобільна компанія «BMW» та компанія «Nike»! Тут можна дібрати необхідні матеріали для стартап-проєкту, а в разі потреби звернутися до експерта-матеріалознавця. І, звичайно, юні стартапери мають доступ до бази наших експертів та інвесторів.
Нещодавно ви запустили програму підвищення кваліфікації «Молодіжні стартапи: розвиток та інструменти підтримки». За задумом, вона допоможе освітянам мотивувати дітей до винахідництва. Хто і як може долучитися до програми? Чи є особливі вимоги до учасників?
Ми працюємо на різних рівнях, тож у нас є програма «Молодіжні стартапи: розвиток та інструменти підтримки». Вона для педагогів, наукових керівників та освітніх менеджерів. На пільгових умовах можуть долучитися працівники системи МАН, а також інші освітяни — на конкурсній основі й за певну плату. Це проєкт, що допомагає опанувати інструменти підтримки молодих інноваторів, вчить, як надавати не лише технічний супровід, а й підприємницький. Програма складається із серії заходів, на яких учасники отримують досвід, адже комунікують між собою та з нашими тренерами, які працюють у сферах дизайн-мислення, фінансового менеджменту або фандрейзингу. Також вона передбачає зустрічі з лідерами думок у підприємницькому середовищі. Наприклад, серед наших спікерів — Ханнес Джессар, член команди засновників «Helsinki XR Center» і «Turbiini Accelerator», менеджер проєктів відділу послуг «RDI Metropolia», та Мауро Ґранді — викладач промислової хімії, підприємець, консультант з охорони довкілля, промислових виробничих процесів, досліджень і розвитку та масштабування інноваційних проєктів, скарбник асоціації «MCL Manto Circular Lab APS», засновник «GPM Innovation». Останній, до слова, керує групою компаній та продовжує вчителювати, деякі його вихованці побудували успішний бізнес зі шкільного наукового проєкту.
Перейдімо до історій успіху ваших резидентів :) Цьогоріч вихованець «Ukrainian Future» Назар Поночевний залучив у свій стартап «Harmix» $500 000 від канадських інвесторів. Чиїми ще кейсами пишаєтеся? Кого зі своїх юних винахідників можете виокремити?
Нещодавно мене про це запитували журналісти, і я відповів: найкращі стартапи має визначати ринок, а не я :) Якщо продукт хочуть купувати, він закриває якусь потребу, — тоді стартап дійсно успішний, а його творець — направду крутий. Важко виокремлювати когось із наших вихованців, адже проєкти різняться тематикою, перебувають на різних стадіях розвитку, проте розповім про деякі кейси.
Приміром, згадаю про проєкт Олександра Приходченка, у минулому вихованця Малої академії наук, а нині власника вже реального бізнесу, що має клієнтів в Україні та за кордоном. Його проєкт — «Efarm.pro» — це агронавігатор, який складається з програмного забезпечення та фізичного навігатора й допомагає оптимізувати маршрути техніки, що обробляє сільськогосподарські угіддя. До того ж пристрій підходить для техніки будь-якого зразка.
Ще один успішний кейс — проєкт «WITERoK» — вітрогенератор, що можна встановити в міському середовищі. Засновниця стартапу, Ярослава Полікарпова, почала працювати з нами минулого року, коли була ще ученицею 11 класу. Майже одразу після завершення нашої програми, «Startup School Beginner», Ярослава отримала 5 тисяч євро молодіжної стипендії від українсько-фінської менторської програми «Empowering Future Entrepreneurial Ukraine», а місяць тому перемогла в «Science & Business — GIST Pitch Day № 2 Energy & Environment / Industry & Infrastructure» та отримала стипендію 5 тисяч доларів.
Також нашу програму торік проходив стартап «SolarGaps», який розробив жалюзі, що продукують сонячну енергію. Його творці, які нині мають офіси по всій Європі й залучають мільйони євро інвестицій, побачили цінність у тому, щоби прийти саме до нас.
Ще варто згадати про стартап «Knopka». Його команда розробила кнопку, яку розміщують біля лікарняного ліжка. Пристрій допомагає медперсоналу вчасно реагувати на зміни в організмі пацієнта. Творці «Knopka» вже обладнали цими пристроями заклади охорони здоров’я в Україні та Польщі.
На моє переконання, навчання в нас дуже корисне. Звісно, ми усвідомлюємо, що не всі будуть засновниками стартапів, проте це класний досвід для майбутньої кар’єри, адже в будь-якій сфері варто розуміти, як працюють бізнес-процеси, як розподіляти роботу в команді та що потрібно, аби продукт купували.
Більше про програми «Ukrainian Future» читайте на сайті проєкту, а за новинами стежте у Facebook та Instagram.
Ілюстрації: Анастасія Василенко