Всеукраїнські учнівські олімпіади з навчальних предметів — інтелектуальні змагання для українських школярів. Щороку заходи проходять у декілька етапів: на рівні закладів освіти, міста, області та всієї країни.

З 10 березня до 30 квітня тривав IV (фінальний) етап змагань. До нього долучилися майже 1500 школярів з усієї України. Загалом щороку в учнівських олімпіадах беруть участь майже 900 тисяч підлітків. Учнівство демонструє свої знання з різних дисциплін, отримує нові досвіди, знайомиться з однодумцями. 

Стаття про ОЗ-25-4

Цьогоріч Мала академія наук знову стала організаторкою та координаторкою Всеукраїнських учнівських олімпіад. Цю роль обійматиме і надалі. Крім того, МАН готуватиме переможців всеукраїнських олімпіад до участі у міжнародних. 

«Ми пишаємося досягненнями наших учнів. Водночас активно реформуємо систему інтелектуальних змагань — олімпіад і турнірів, щоб зробити її більш доступною та справедливою. Уже з наступного року на учасників чекають зміни, які відкриють нові можливості. Зокрема, українські школярі за кордоном зможуть долучатися до змагань, буде впроваджено механізм самовисування, а також розширено шанси на потрапляння до фінальних етапів», — розповів перший заступник міністра освіти і науки України Євген Кудрявець.

У сезоні 2024/2025 провели 20 олімпіад з різних предметів. Переможцями стали 736 школярів: підлітки вибороли дипломи І, II або III ступеня. 

Стаття про ОЗ-25-3

«Цьогоріч ми провели фінал Всеукраїнських учнівських олімпіад з 20 дисциплін. Попереду — ще один етап: українські підлітки поїдуть на міжнародні олімпіади. Торік наші учасники вибороли 27 нагород. І вірю, що попереду — нові перемоги та наукові відкриття», — сказав президент МАН Станіслав Довгий.

«Збільшення кількості проведених олімпіад у 2025 році є позитивним сигналом, що демонструє стійкість української освітньої системи та її здатність адаптуватися до викликів часу. І щиро тішить те, що попри тимчасову окупацію Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Херсонської областей учасників із цих областей було достатньо», — зауважила заступниця директора МАН з методичної роботи Анна Грітчина.

IV олімпіадний етап відбувався в різних містах України: Києві, Ужгороді, Львові, Чернівцях, Луцьку й Одесі. До його організації долучилися органи місцевого самоврядування, заклади освіти, громади. 

Стаття про ОЗ-25-1

Враженнями про олімпіадний процес діляться й учасники змагань. Учениця 8 класу Наукового ліцею ім. Миколи Сабата Івано-Франківської міської ради Софія Губа розповіла про олімпіаду з української мови: «Олімпіадні завдання хоча й стали викликом, однак доводили відповідний рівень можливостей учасників. Усі вони — від твору до укладення мінісловників чи написання власної казки — були неймовірно цікавими й давали можливість підкорити нові для себе висоти». Дівчина посіла перше місце на IV етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови. «Я здобула неймовірний досвід цього року на змаганнях. Про олімпіаду залишилися теплі спогади. Я довела собі, що можу бути кращою і досягати нових вершин завдяки своїм знанням. Відчуваю піднесення і розумію: усе залежить від того, чи докладаєш зусиль, щоб досягнути бажаного результату», — підсумувала Софія. 

Стаття про ОЗ-25-2

Богдан Кубай — учень Колківського ліцею, що на Волині, виборов перше місце на олімпіаді з правознавства. «Враження від олімпіади й досі буяють у моїй голові. Нові знайомства, спілкування з непересічними людьми, завдання, які ми обговорювали після змагання, назавжди залишаться у пам’яті. Бо, справді, олімпіада — не так про результат, як про досвід, нових людей, обмін думками та відчуття належності до спільноти, яка прагне знати й розуміти більше. Неоціненний досвід — самопідготовка, дослідження, спілкування, відкриття таланту — перетворює участь в олімпіаді на подію, що формує не лише знання, а й особистість. Це шанс побачити себе в новому світлі, спробувати сили у середовищі однодумців і просто відчути радість від того, що ти — частина чогось більшого, важливого та натхненного», — розповів десятикласник. Хлопець уже другий рік поспіль здобуває диплом І ступеня на олімпіаді з правознавства.

Стаття про ОЗ-25-5

Результати IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад — на сайті МАН. 

З наступного року олімпіади й турніри проходитимуть відповідно до нового Положення про олімпіадний та турнірний рух, яке презентувало Міністерство освіти і науки України. Воно покликане зробити змагання доступнішими для підлітків, справедливішими та створити спільноту олімпіадного й турнірного руху.

Колажі: Олена Ковальчук