Журі оголосило переможців Всеукраїнського конкурсу шкільних космічних експериментів (Student Spaceflight Experiments Program, SSEP). Експерти «Nanoracks» обрали 2 команди учнів, які відправлять свої проєкти на Міжнародну космічну станцію у 2023 році.
Перша команда юних дослідників навчається у Криворізькому ліцеї №129 і вивчає вплив мікрогравітації та перевантаження на дифузію в металах. Друга команда переможців — вихованці регіонального осередку МАН у Дніпропетровській області, які досліджують вплив гумінових речовин на одноклітинні гриби в умовах мікрогравітації. Мінілабораторії обидвох команд із дослідницькими зразками та детальною інструкцією проведення експерименту відправлять на МКС вже цього літа.
Учасники матимуть змогу спостерігати за відльотом ракети на історичному майданчику 39A космічного центру Кеннеді НАСА у Флориді, з якої запускали всі місії «Аполлона» на Місяць. Проєкти полетять на космічному кораблі «SpaceX Dragon» на вершині ракети «Falcon 9». Астронавти проведуть досліди в умовах мікрогравітації, а опісля мінілабораторії повернуть юним дослідникам для порівняння отриманих результатів із даними наземного експерименту.
У 2023 році НЦ «МАНУ» проводить національний відбір на SSEP уже вдруге , а співфінансування проєкту стало можливим завдяки Maryland Space Grant. Торік Україну вперше представляли дві команди з Харкова і Одеси. Харків’яни досліджували пломбування зубів у космосі, а одесити — вирощування кристалів червоної кров’яної солі. Мінілабораторії учасників вже успішно повернулися на Землю. Завдяки зусиллям міжнародного відділу на чолі з освітнім дипломатом, директором SSEP Ukraine Євгеном Кудрявцем, Україна третьою у світі долучилася до цієї міжнародної програми і надає школярам можливість презентувати свої наукові дослідження всьому світу.
Євген Кудрявець
заступник директора з управління стратегічними проєктами та міжнародних відносин, освітній дипломат, директор SSEP Ukraine
«Цей рік дуже важливий для спільноти space education (космічної освіти). Ми стали більше — тепер це 15 шкіл і більш ніж 2000 учнів. Особливим стало те, що пік підготовки експериментів цього року припав на дуже складні умови війни та період перших масових відключень світла, але наші учні змогли зробити якісні наукові пропозиції і показати високий рівень у світі».