14 березня наближається! А з ним — і Міжнародний день числа Пі та Міжнародний день математики. У різних країнах світу на ці свята зазвичай випікають пироги та π-ци, проводять математичні вікторини та змагання на знання цифр у числі Пі. А як відзначити ці математичні дати в Україні? З Малою академією наук і її активностями — про них читай далі.
Ідея 1. Позмагатися на брейн-рингах.
Міжнародний день числа Пі — крута нагода перевірити власні математичні знання та навички. Цьогоріч маєш одразу кілька шансів долучитися до змагань з обчислень і вирішень головоломок.
Вже 1 березня стартує щорічний конкурс для молодих математиків від Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова — «GlushkovCYBER». Цьогоріч організатори пропонують одразу два змагання: «Алгебраїчне мистецтво програмування», що триватиме з 1 березня до 20 травня, та «Алгебраїчне мистецтво моделювання», що пройде з 1 березня до 1 вересня. До участі запрошують молодих учених, аспірантів, студентів і школярів старших класів. У ході конкурсу учасники розв’язуватимуть наукові проблеми, що потребують тривалого заглиблення в тему. Читай про умови та деталі змагання за посиланням.
А ще День числа Пі — час для брейн-рингів! 12 березня о 10:00 маємо одразу дві такі події.
Перша — у форматі змагання команд, що пройде в корпусі №1 Київського університету імені Бориса Грінченка. Учасники не лише позмагаються у розв’язуванні головоломок і задач, а й відвідають екскурсію «місцями сили» математиків університету та послухають лекцію про проблему замощення. Долучитися до брейн-рингу можуть команди по четверо учнів 9–11 класів і студентів коледжів, а ще уболівальники, для яких теж підготують завдання та призи. Аби взяти участь, треба зареєструватися до 5 березня за посиланням.
Другий математичний брейн-ринг пройде Київському обласному комунальному позашкільному навчальному закладі «Мала академії наук учнівської молоді», що у Білій Церкві. Долучитися можуть учні 8–9 класів. Реєстрація команди на участь — за посиланням.
Також маєш нагоду позмагатися у вирішенні головоломок. 14 березня стартують «Командоломки» — змагання, під час якого твоя команда щодня, з 14 до 16 березня, отримуватиме цікаві завдання. Реєструй свою команду за посиланням.
І куди ж без математичних батлів! 15 березня о 16:00 у КПІ ім. Ігоря Сікорського пройде «Pi Day Digit Battle» — математичний бій серед школярів 10–11 класів. Реєструйся на захід за посиланням.
А 16 березня о 16:00 у Музеї науки на ВДНГ відбудеться алгебраїчний батл від механіко-математичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка між учнями 10–11 класів (але якщо ти достатньо просунутий/-а в математиці, можеш долучатися вже з 8 класу). Аби взяти участь, реєструйся за посиланням.
Якщо ж ти знавець/-чиня геометрії, 17 - 18 березня маєш шанс продемонструвати свої знання в змаганні з геометричного конструювання від школи «Базис». Тут на учнів 8–11 класів та студентів чекають різнорівневі задачі в застосунку Geogebra. Аби долучитися, реєструйся за посиланням.
Ідея 2. Пограти по-математичному.
День числа Пі — це ще й нагода полюбити математику або ж зафанатіти від неї ще сильніше. Тому організатори наукового пікніка підготували активності, які переконають, що в науці є місце веселощам, нестандартним завданням і цікавим експериментам.
13 березня о 15:30 в НПУ імені М. П. Драгоманова відбудеться захід «Science is Fun», де ти зможеш поспостерігати за дослідами з фізики, математики, хімії та біології, а також узяти в них участь.
А о 16:00 у цьому ж закладі проведуть «Математичний аукціон» — гру для учнів 8–11 класів, під час якої можна буде позмагатися в розв’язуванні задач із математики та заробити призи.
Реєстрація на обидві події — за посиланням.
Взяти участь в експериментах є нагода й 18 березня о 15:00: цього дня в Музеї науки вчителі школи «Базис» проведуть для учнів 5–11 класів наукову гру «Бачимо-тлумачимо» з фізичними дослідами. Аби долучитися, реєструйся за посиланням.
Ще більше наукових цікавинок підготували в Київській МАН і ліцеї «Наукова зміна». 14 березня о 14:30 маєш можливість відвідати «Пі-пазл» — онлайн-заняття для учнів 7–11 класів, де тебе на практиці навчать розв’язувати арифметичні головоломки. А наступного дня, 15 березня, о 15:00 ти навчишся вирішувати геометричні головоломки. Реєстрація на обидва заняття — за посиланням.
Також 14 березня о 16:00 на тебе чекають «Математичні розваги» від Київської МАН в онлайн-форматі. Аби долучитися, реєструйся за посиланням.
А 18 березня об 11:00 в ліцеї «Educator», що в Ужгороді, відбудуться математичні забави: математична карусель, лекції та фокуси. Реєструйся на івент за посиланням.
Ідея 3. Гайнути на квести.
Математичні квести — це можливість цікаво й фаново повивчати улюблену науку на практиці. Тож на честь Міжнародного дня числа Пі організатори підготували розмай таких подій.
13 березня в НПУ імені М. П. Драгоманова відбудеться пізнавальний онлайн-квест «Навколо числа Пі» для учнів 5–11 класів і студентів. Аби долучитися, реєструйся на подію за посиланням.
16 березня пройде ще один онлайн-квест для учнів 8–11 класів від КПІ ім. Ігоря Сікорського — «Стежками загадкових чисел». Зареєструватися на подію можна за посиланням.
А в Києві проведуть і офлайн-квести. Щодня з 15 до 17 березня в Музеї науки на ВДНГ влаштовуватимуть квести-завдання, куди запрошують усіх охочих. Аби потрапити на подію, достатньо придбати квиток у музей — це можна зробити онлайн за посиланням.
Ідея 4. Послухати про математику.
Одна з цілей Міжнародного дня математики — робити знання доступними для всіх. Тож іще один спосіб відзначити це свято — відвідати лекції, які Мала разом зі співорганізаторами підготувала для всіх охочих зануритися в науку.
Почнімо з офлайн-подій. 13 березня в НПУ імені М. П. Драгоманова відбудеться коротка лекція «Математика та ігри. Вчимось вигравати». Аби відвідати, реєструйся за посиланням.
А 15 березня о 16:00 у Музеї науки на ВДНГ пройде лекція доктора фізико-математичних наук, професора і члена-кореспондента НАНУ Ярослава Жука «Сучасні задачі механіки: від порядку до хаосу і назад до порядку». Охочі відвідати мають зареєструватися за посиланням і заздалегідь придбати квиток до Музею науки.
І до онлайн-заходів. 16 березня о 19:00 відбудеться двомовний вебінар для школярів 7–11 класів «Sunflower Bluebird Pi Day». У ході події маєш нагоду відзначити Міжнародний день числа Пі разом із математичною спільнотою «Bluebird Math Circle» і методистами лабораторії математичних наук МАН. Аби долучитися, реєструйся за посиланням.
Ідея 5. Поділитися власними науковими відкриттями на першій всеукраїнській Пі-конференції.
18 березня о 10:00 відбудеться Перша всеукраїнська наукова Пі-конференція для школярів 8–11 класів, студентів коледжів і вишів. Захід присвятять математиці та її застосуванню в різних аспектах життя. Взяти участь можуть усі охочі, хто має власні оригінальні дослідницькі роботи з новими ідеями або підходами до розв’язання задач.
Конференція має три секції, у які можна подавати роботи: «Математика», «Прикладна математика» та «Статистика». Аби взяти участь у заході, треба зареєструватися до 1 березня, вибрати секцію, подати назву роботи та її короткі тези (до 10 речень). Заповнити форму на участь можна за посиланням.
На конференції учасники презентують свої ідеї та отримають відгуки й поради від учених-математиків. А після основної частини зможуть взяти участь у конкурсах і вікторинах, отримати сертифікати, подарунки й сюрпризи та поспілкуватися з колегами, куштуючи π-ченьки та π-ци.
Формат конференції буде змішаним: долучитися можна як онлайн на платформі «Zoom», так і офлайн у Києві за адресою вул. Володимирська, 60, Червоний корпус КНУ імені Тараса Шевченка.
І наостанок радимо освітянам відвідати вебінар «Як цікаво організувати Міжнародний день математики», який відбудеться 7 березня о 17:00. На зустрічі ви дізнаєтеся про план святкування Міжнародного дня математики в Україні. Спікерки розкажуть, де взяти готові цікаві розробки для організації свята, і поділяться ідеями для проведення тематичного дня чи тижня. Аби долучитися, реєструйтеся за посиланням.
Аби дізнаватися більше новин і анонсів до Міжнародного дня числа Пі чи інших наукових подій, підписуйся на сторінки МАН в інстаграмі та фейсбуці.
Ілюстрації: Анастасія Василенко