Де українських дітей навчають розвивати країну? Як школярам-винахідникам цьогоріч потрапити на міжнародні змагання? А де можуть отримати нові знання та навички їхні вчителі та наставники? Звісно, у Малій академії наук

Сьогодні ділимося новою добіркою актуальних освітніх пропозицій для учнів і кар’єрних можливостей для освітян — гайда вибирати, реєструватися і навчатися разом!

Розвиток учнів: від мовних онлайн-курсів до міжнародних наукових конкурсів

Презентація проєктів учасників Школи «Агенти змін»

Що це: Школа «Агенти змін» — це всеукраїнський освітній проєкт для активних підлітків 13–17 років з усієї України, які прагнуть створювати й розвивати власні ініціативи для вдосконалення життя своєї громади. Крім того, на проєкті учасники вивчають і поглиблюють розуміння понять «громадянське суспільство», «громада», «відповідальна участь». Цьогоріч за результатами 10-ї школи відбудеться відкрита презентація проєктів підлітків, які змінюють країну. 

Для кого: для всіх охочих.

Як долучитися: реєстрація не потрібна, подія відбудеться онлайн. Стежте за анонсами на сторінках «Агентів змін» у фейсбуці та інстаграмі, аби не пропустити!

Національний етап відбору на конкурс «Олімпіада геніїв»

Що це: GENIUS Olympiad, або «Олімпіада геніїв» — наймасштабніший світовий конкурс наукових і мистецьких екопроєктів, який заснувала організація «Terra Science and Education» у США. Тут діти презентують свої ідеї порятунку світу від глобальної екологічної катастрофи в колі натхненних однодумців із 80 країн світу, а також перед експертами у сферах STEAM і бізнесу. 

Для кого: учнів 8–11 класів, яким уже виповнилося 13 років.

Як долучитися: зареєструватися та подати на розгляд ідею можна одним із трьох шляхів:

  1. Отримати екоперепустку на національний етап GENIUS Olympiad від освітньої організації, школи чи педагога/-ині, що має афіліацію Малої академії наук.
  2. Самостійно зареєструвати проєкт, аби журі вирішило, чи пропустить його до національного етапу «Олімпіади геніїв».
  3. Отримати рекомендацію до участі в GENIUS Olympiad як спецприз на конкурсі чи турнірі, який проводить Мала академія наук України.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сайті GENIUS Olympiad Ukraine, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі

Всеукраїнський проєкт із підготовки учнів до публічних виступів «TED-Ed Club»

Що це: проєкт мовної школи МАН «Brainy English» із підготовки до Всеукраїнської конференції для юних лідерів — підлітків, які вже зараз шукають можливості для розв’язання локальних і глобальних проблем.

Для кого: учнів 13–18 років. 

Як долучитися: набір проводять двічі на рік. Наступний запланований на січень 2023 року — про умови організатори повідомлять на своїх інстаграм- і фейсбук-сторінках. 

Заняття від лабораторії «Футурум» 

Що це: «Футурум» — академія, де через інтерактив та експерименти вивчають фізику, хімію, астрономію, інженерію, біологію, географію, історію та риторику. Є дві програми: українською та німецькою. Іншомовний формат дозволяє ще й паралельно вивчати німецьку.

Що пропонує академія:

  1. Програма «Людина. Світ. Наука» розрахована на 6–12-річних фанатів науки. Учні паралельно вивчатимуть фізику, хімію, астрономію, інженерію, біологію, географію, історію та риторику. Тобто одночасно розбиратимуться в чорних дірах, електромобілях, причинах глобального потепління та секретах класних виступів лідерів думок. 
  2. Програма «Мова. Світ. Наука» пропонує дітям 8–12 років вивчати астрономію, біологію, фізику, хімію, географію, інженерію в поєднанні з німецькою мовою (за методикою CLIL).

Як долучитися: вибрати курс чи проєкт, який цікавить, і зареєструватися через форму на сайті.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сайті «Футурум», а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі.

Конкурс-захист науково-дослідницьких робіт МАН

Що це: конкурс науково-дослідницьких проєктів для школярів. Досліджувати можна те, що цікавить: розробити власний екостартап чи проаналізувати творчість Бенксі. Для цього Конкурс-захист пропонує 12 відділень і 65 секцій: від філософії та мистецтвознавства, фізики, хімії та математики до екології, економіки та ІТ. Конкурс проходить у три етапи (районний, обласний і всеукраїнський) та дає реальний шанс презентувати результати своєї наукової розвідки на всеукраїнському гранд-фіналі, а в окремих випадках навіть поїхати зі своїм проєктом на міжнародні змагання.

Для кого: учнів 9–11 класів.

Як долучитися: звернутися до вчителя/-ки у школі або в гуртку МАН у своєму місті чи ОТГ. Знайти контакти можна на офіційному сайті МАН

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сайті, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі.

Всеукраїнський відкритий інтерактивний конкурс «МАН-Юніор Ерудит»

Що це: «МАН-Юніор Ерудит» — наймасовіший конкурс МАН для школярів. Тут можна позмагатися у знаннях з історії, астрономії, техніки та екології. Це нагода для учасників показати, як вони знаються на археологічних епохах чи вміють вираховувати орбітальну швидкість планет. 

Для кого: учнів 5–11 класів.

Формат: онлайн.

Як долучитися: зареєструватися за інструкціями, які постять на офіційній фейсбук-сторінці «МАН-Юніор».

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті, у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі, а також на офіційній фейсбук-сторінці «МАН-Юніор».

Всеукраїнський конкурс «Кристали»

Що це: «Кристали» — це конкурс із хімії, на якому учасники вирощують кристали. Організатори допоможуть порадами й інструкціями, а учні отримають нагоду створити справжню домашню лабораторію та креативно поекспериментувати.

Для кого: учнів 6–12 та 13–18 років. 

Як долучитися: охочим учням 6–12 років достатньо заповнити онлайн-заявку, яку МАН публікує на своїх сторінках у фейсбуці та інстаграмі. Учні 13–18 років заповнюють онлайн-заявку та прикріплюють до неї тези своєї наукової роботи.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі

Національний відбір International Brain Bee (IBB)

Що це: IBB — це міжнародний конкурс, на якому школярі з усього світу змагаються у знаннях з нейронаук. Тут приймають челенджі та вирішують заплутані головоломки ті, хто добре орієнтується в будові мозку та нейронних зв’язках. 

Для кого: учнів 9–11 класів.

Як долучитися: зареєструватися на сайті та пройти онлайн-тестування у зазначені там строки.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті змагання, офіційному сайті МАН, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі

Онлайн-курс «Мистецтво і архітектура» від лабораторії архітектурної освіти «Archikidz»

Що це: «Мистецтво і архітектура» — курс, де просто й цікаво фахівці розповідають про те, наскільки архітектура може бути різноманітною. Лабораторія пропонує подивитись на архітектуру як на мистецтво. 

Для кого: учнів 5–8 класів і всіх охочих. 

Як долучитися: зареєструватися за посиланням

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сторінці івенту на офіційному сайті МАН.

Дитячий міжнародний конкурс архітектурних проєктів «OSCAR» від лабораторії архітектурної освіти «Archikidz»

Що це: конкурс між дітьми Швейцарії, Німеччини, Франції та України, що розвиває креативне мислення молодого покоління, популяризує архітектуру й урбаністику. Тут учасники пройдуть підготовчі онлайн-заняття, отримають відповіді на запитання, самостійно готуватимуть архітектурні моделі до конкурсу, а згодом на них чекає безпосередня участь у змаганні. Потрібно лише вигадати ідею, створити модель (макет) і надати опис свого задуму. 

Тема конкурсу 2022/2023 року: «Дерево, земля, солома: будівельні матеріали».

Для кого: учнів 1‒11 класів.
Дедлайн: 8 листопада 2022 року.

Як долучитися: зареєструватися за посиланням, а стежити за анонсами можна в соцмережах — фейсбуці та інстаграмі.

«Відкрита природнича демонстрація»

Що це: «Відкрита природнича демонстрація» — це онлайн-турнір із фізики, астрономії, біології, географії та хімії. Це нагода використати знання з природничих дисциплін і розвинути креативне та критичне мислення, а ще навички командної роботи. Учасники розв’язують наукові челенджі та вирішують нестандартні задачі.

Для кого: учнів 7–11 класів.

Як долучитися: зареєструвати команду за посиланням

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті турніру, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі

Школа з медіаграмотності

Що це: Школа з медіаграмотності — проєкт, який познайомить дітей з основними принципами медійної та інформаційної грамотності, навчить критично сприймати інформацію з мережі, розрізняти факти та припущення, а також розуміти, як працює пропаганда.

Для кого: учнів 8–11 класів.

Коли: 15–19 листопада 2022 року.

Як долучитися: організатори опублікують форму реєстрації на офіційному сайті, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі

Курс із поглибленого вивчення української мови «Складні питання граматики української мови»

Що це: курс, який допоможе комплексно засвоїти складні теми з граматики української мови, що охоплює частину дериватології, морфологію та синтаксис, на прикладі матеріалів української літератури, фольклору та стилістики. 

Для кого: учнів 9–11 класів. 

Коли: 21 листопада — 20 грудня 2022 року.

Як долучитися: організатори опублікують форму реєстрації на офіційному сайті, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі

Можливості від бізнес-інкубатора «Ukrainian Future»

Що це: «Ukrainian Future» — простір для майбутніх підприємців. Тут допомагають перетворити ідею, яку дитина ховає у нотатнику, на проєкт, що змінюватиме світ і про який писатимуть медіа. Допоможуть ментори інкубатору: підприємці та бізнес-консультанти. Вони навчать складати бізнес-плани, презентувати свої ідеї, знаходити інвесторів і партнерів, врешті створювати й монетизовувати круті проєкти.

Також  Бізнес-інкубатор «Ukrainian Future» — офіційний партнер змагання Startup World Cup (SWC) та його організатор на регіональному рівні.  Startup World Cup — це найбільша глобальна конференція-конкурс стартапів із фіналом у Кремнієвій долині та призовим фондом в $1 млн. Організовує змагання міжнародна венчурна компанія «Pegasus Tech Ventures», в інвестиційному портфелі якої такі мегабренди, як SpaceX, Airbnb, SoFi.  

Для кого: долучитися до бізнес-інкубатора «Ukrainian Future» можуть усі, хто має новаторську ідею і кому виповнилося 14 років. Зокрема, слухачі та випускники МАН — переможці конкурсів інноваційних проєктів.

Де шукати інформацію про поточні можливості від інкубатора: на сайті «Ukrainian Future», а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі

Спільний розвиток учнів і освітян: літературні події, STEM-навчання та фестиваль культури

Повернення Музею науки до Києва

Що це: Музей науки перший в Україні державний інтерактивний музей, де відвідувачі можуть взаємодіяти з усіма експонатами. Тут можна на практиці ознайомитися з фізичними, хімічними чи біологічними явищами та науковими здобутками людства. Гості музею можуть потримати в руках моделі людських органів, випробувати на собі оптичні ілюзії чи покористуватися новітніми винаходами, а також взяти участь у наукових подіях. Зовсім скоро музей знову відкриє свої двері в Києві!

Для кого: учнів і освітян будь-якого віку.

Коли: точну дату відкриття повідомлять на фейсбук-сторінці музею, а також у соцмережах МАН фейсбуці та інстаграмі

Підсумкова виставка «Топ БараБуки» 

Що це: «Топ БараБуки» — підсумкова виставка найкращих новинок 2022 року сучасної української дитячої, підліткової та освітньої літератури й можливість взяти участь у читацькому голосуванні за улюблену книжку.

Коли: у грудні. Про дати і локації організатори повідомлять на своїх фейсбук- та інстаграм-сторінках. 

Фестиваль шістдесятництва та дисидентського руху 

Що це: Фестиваль шістдесятництва та дисидентського руху — щорічний кількамісячний захід, що популяризує справжніх інфлюенсерів української історії: культурних діячів і громадських активістів свого часу, а також історичних постатей. Для учнів це можливість дізнатися більше про українських змінотворців різних епох, а для освітян — навчитися розповідати про цих діячів так, аби запалювати учнів!

Для кого: учнів і освітян будь-якого віку. 

Як долучитися: зареєструватися за формою, яку організатори опублікують на сторінці проєкту на офіційному сайті МАН.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на фейсбук-сторінці проєкту, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі

Всеукраїнська школа «STEM MAS.UA»

Що це: «STEM MAS.UA» — проєкт, у якому школярі вчаться разом з учителями. Учасники школи відвідують лекції, майстер-класи, проводять експерименти та дізнаються про новинки й перспективи STEM-освіти. Унікальний формат дозволяє педагогам підхопити найсвіжіші тенденції у викладанні, щоб учити майбутніх наукових інфлюенсерів та інноваторів.

Для кого: призерів Всеукраїнського інтерактивного конкурсу «МАН-Юніор Дослідник» і їхніх вчителів.

Як долучитися: запрошення надходить переможцям «МАН-Юніор Дослідник» на електронну скриньку.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті МАН.

Розвиток педагогів: від курсу з генної інженерії до конференції з музейної педагогіки 

Спецкурс «Основи генної інженерії» від лабораторії експериментальних досліджень «Ex Lab»

Що це: «Основи генної інженерії» — це курс для викладачів і науковців, які хочуть поглибити свої знання з генно-інженерних методик та продуктивно їх використовувати: навчати у школі чи робити власні відкриття. Учасники відвідають онлайн-лекції та практичні заняття, ґрунтовно вивчать все про нуклеїнові кислоти, генетичні вектори та клонування генів, а також попрактикуються виконувати реакції рестрикції, лігування та трансформації.

Для кого: освітян, а також всіх охочих.

Як долучитися: зареєструватися за інструкціями, які постять на офіційному сайті МАН у розділі «Наукові івенти».

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на офіційному сайті МАН у розділі «Наукові івенти», а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі

Заходи від Міжнародної освітньої програми «Destination Imagination»

Що це: «Destination Imagination» — це міжнародна освітня програма з розвитку креативності. Програма пропонує виклики з природничих наук, техніки, інженерії, математики, мистецтва і суспільного навчання, один із яких команда вибирає та працює над його вирішенням самостійно. Вчителі створюють команди та стають їхніми тренерами, однак не втручаються у творчий процес, а лише організовують його та стежать за безпекою. На навчальних тренінгах педагоги, які хочуть стати тренерами програми, дізнаються докладніше про цю роль.

Для кого: педагогічних працівників закладів загальної середньої та позашкільної освіти.

Як долучитися: зареєструватися за посиланням.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сторінці «Destination Imagination» у фейсбуці, а також у соцмережах МАН — фейсбуці та інстаграмі

Міжнародна науково-практична конференція «Музейна педагогіка в науковій освіті»

Що це: «Музейна педагогіка в науковій освіті» — захід, який збирає тих, хто цікавиться музейною справою та педагогікою й хоче їх розвивати. На конференції учасники обмінюються знаннями та досвідом з однодумцями, діляться власними кейсами та дослідженнями.

Для кого: педагогічних працівників закладів освіти, працівників музеїв, наукових установ та організацій, закладів культури.

Коли: 1–2 грудня 2022 року.

Як долучитися: надіслати на електронну скриньку [email protected] заповнену анкету та тези своєї доповіді українською або англійською мовою.

Де шукати інформацію про дедлайн та інші деталі: на сторінці заходу на офіційному сайті МАН.

Про всі нові події, які організує наша Мала академія наук, можна також дізнаватися на сайті та в соцмережах фейсбук чи інстаграм.