GENIUS Olympiad — це найбільший конкурс проєктів екологічного спрямування у світі, який проводять у США з 2011-го. Щорічно учасники з близько 80 країн представляють нові методи переробки сміття, пишуть есе про глобальне потепління чи знімають фільми про рідкісних пташок свого регіону. У 2021-му Україна першою у світі отримала ліцензію на проведення конкурсу завдяки зусиллям Малої академії наук України

Сьогодні розповідаємо, чому українським дітям і освітянам варто долучитися до конкурсу. А допоможуть нам у цьому представники команди GENIUS Olympiad Ukraine Юлія Савчук і Євген Кудрявець. 

Стаття про можливості GO-23. Експерти

Євген Кудрявець — директор GENIUS Olympiad Ukraine та Юлія Савчук — проєктна менеджерка GENIUS Olympiad Ukraine.

Які можливості пропонує GENIUS Olympiad для учнів?

Можливість 1: стартувати в екодослідництві

GENIUS Olympiad — це найбільший у світі конкурс екопроєктів, де учасники вибирають цікаву для себе тему, проводять дослідження, створюють розробку, програму, винахід чи навіть витвір мистецтва та презентують журі. На «Олімпіаді геніїв» можуть реалізуватися діти з різними талантами, адже на конкурсі є 7 секцій: «Наука», «Робототехніка», «Бізнес», «Креативне письмо», «Мистецтво», «Музика» чи «Короткометражний фільм». Єдина спільна вимога — проєкт має бути екологічного спрямування. 

«Підлітки мають необмежене поле для креативу — можуть працювати як у напрямі робототехніки, так і кінематографії. Але доведеться вибирати, оскільки дозволено представити лише один проєкт у межах однієї категорії», — розповідає Юлія. 

До категорії «Наука» учасники подають роботи, які покращують якість довкілля, зберігають екологію, допомагають ефективно використовувати невідновлювані природні ресурси. До «Робототехніки» власні розробки, як прототипи роботів чи багатофункціональні програми. У категорії «Креативне письмо» презентують есе, поезії або розповіді, у яких висловлюють власний досвід, спогади, спостереження, у «Музика» авторські пісні або кавери на пісні інших виконаців і виконавиць. Своєю чергою до категорії «Короткометражний фільм» подають сценарії, знімають і монтують відеороботи, «Мистецтво» фотографії, дизайни постерів або твори у змішаній техніці, «Бізнес» бізнес-плани або інвестиційні пропозиції. 

Детальніше про категорії конкурсу — за посиланням. 

Стаття про можливості GO-23-1

Можливість 2: перетворити свою екоідею на реальний винахід 

Під час підготовки до GENIUS Olympiad учасники розвивають свої навички екосвідомості, креативності, допитливості, аналітичного мислення, швидкого розв’язання проблем, адаптивності та стійкості. Кожен і кожна має змогу перетворити ідею на повноцінний проєкт. Під час роботи діти проводять експерименти та дослідження на визначену екотему, створюють ілюстрації, креслення, графіки, роблять макети винаходів, програмують і знімають відеопрезентації. «Організатори GENIUS Olympiad Ukraine постійно на зв’язку з учасниками, аби допомогти їм у вирішенні будь-якого питання. Також маємо регіональну фішку національної Олімпіади — освітній марафон, на якому обговорюємо екологічні проблеми, допомагаємо визначитись із темою, готуємо до подання заявок і більше розповідаємо про особливості конкурсу», — зазначає Юлія. 

Можливість 3: долучитися до кола однодумців 

Один з етапів участі в GENIUS Olympiad Ukraine — освітній марафон. Це десятиденний інтенсив, під час якого учасники спілкуються з менеджерами проєкту та експертами усіх категорій у форматі прямих етерів. Організатори та запрошені ментори діляться лайфхаками для успішного проходження етапів конкурсу, відповідають на запитання учасників. 

Крім того, на марафоні організовують дискусії з приводу глобальних екологічних проблем, а також обговорюють теми соцвідповідальності, академічної доброчесності, екологічної свідомості. «Такі зустрічі допомагають учасникам здружитися та об’єднатися у справжнє ком’юніті однодумців. Це можливість доєднатися до спільноти, що працює разом із тобою, а головне — поділяє твої цінності», — розповідає Євген.

Детальніше про освітній марафон — за посиланням.

Стаття про можливості GO-23-4

Можливість 4: презентувати власну ідею міжнародній науковій спільноті та отримати фаховий зворотний зв’язок 

Учасники олімпіади презентують свої роботи спершу на всеукраїнському етапі. Ті, кому вдасться вразити журі, отримують можливість долучитися до фінального етапу конкурсу, що проходить у США. Там діти отримують фаховий зворотний зв’язок від журі, аби допрацювати свою наукову ідею та перетворити на винахід, розробку чи навіть науковий стартап. Крім того, на міжнародному етапі можна знайти інвесторів для проєкту. «GENIUS Olympiad — це майданчик для самореалізації та профорієнтаційний інструмент, адже участь у конкурсі може допомогти визначитись із майбутнім фахом», — розповідає Євген.  «Оскільки цей конкурс знають у всьому світі, про участь у ньому варто писати в CV — у майбутньому це стане конкурентною перевагою на ринку праці», — додає Юлія. 

Можливість 5: долучитися до змінотворення України

Війна, яку веде проти нас російська федерація, негативно впливає зокрема й на стан нашої екології. Під час захоплення російськими військовими ЧАЕС працівники МАГАТЕ зафіксували там зростання радіаційного фону в 7,6 разів — причиною такого показника стало пересування важкої бронетехніки та іншого транспорту забрудненою територією. Крім того, окупанти спричинили загорання лісів у Миколаївській області, а саме в заповідній зоні — на Кінбурнській косі. Через це тут гинуть рослини та тварини, більшість із яких є в Червоній книзі України. За цих умов створювати наукові рішення для підтримки нашої екології — надважливо. Учасники GENIUS Olympiad мають можливість до цього долучитися. До слова, одна з минулорічних учасниць «Олімпіади геніїв» — українська школярка Вікторія Панченко — презентувала на конкурсі помічний для української екології проєкт. Дівчина запропонувала конструкцію з очерету, що допоможе очистити річки від забруднень. За словами дослідниці, ідея виникла через бажання врятувати річки рідної Херсонщини. 

Стаття про можливості GO-23.Вікторія Панченко

Які можливості пропонує GENIUS Olympiad для освітян?

Можливість 1: підтвердити свою експертність

Помічною в цьому стане афіліація від GENIUS Olympiad Ukraine — процес верифікації спроможності подати наукові, дослідницькі чи мистецькі проєкти високої якості й отримання статусу афілійованої установи або педагога/-ині. Це дає право отримати екоперепустки, які гарантують участь проєктів у Національному фіналі GENIUS Olympiad Ukraine, здобути спеціальний знак афіліації «Школа Олімпіади геніїв» і «Педагог/-иня Олімпіади геніїв», пролонгувати термін подання проєктів і розраховувати на адміністративну й технічну підтримку від організаторів GENIUS Olympiad Ukraine. 

«Афіліація — це показник, що ви відповідаєте всім вимогам для участі в національному етапі міжнародного конкурсу. Існує два рівні афіліації: локальний для закладів освіти, які мають досягнення вихованців і педагогів за тематикою конкурсу та персональний для освітян, у яких є досвід участі у всеукраїнських або міжнародних заходах», — додає Юлія. 

Детальніше про афіліацію — за посиланням.

Можливість 2: розвиватися як науковий/-а керівник/-ця

На GENIUS Olympiad викладач/-ка може реалізуватися як науковий/-а керівник/-ця та супроводжувати дитину на всіх етапах підготовки проєкту. За умовами конкурсу, це можуть зробити педагоги, які мають успішний досвід участі у всеукраїнських або міжнародних освітніх заходах. Крім того, наукові керівники, які одержали звання «Тренер/-ка Олімпіади геніїв України» попередніх років, можуть отримати статус персональної афіліації за спрощеною процедурою. «“Олімпіада геніїв” — це можливість реалізуватися для будь-кого з викладачів, адже поки це єдиний в Україні конкурс, що має стільки різноманітних категорій. А ще це новий досвід, оскільки варто втілити проєкт, який має вирішити одну з екологічних проблем», — розповідає Євген.

Стаття про можливості GO-23-3

Можливість 3: долучитися до змінотворення в українській освіті

«Олімпіада геніїв» допомагає освітянам підтримати талановитих учнів на науковому шляху. Як одна команда вони можуть перетворити ідею дитини на наукову розробку, інноваційне рішення чи навіть екостартап!

«Долучитися до GENIUS Olympiad Ukraine — означає розбудовувати українську освіту та гучно заявити про її здобутки на міжнародному рівні! Навіть повномасштабна війна не призупинила роботу команди “Олімпіади геніїв”, адже всі розуміють, як нині важливо демонструвати українське світу, зокрема і наукові досягнення», — зазначає Юлія. 

Можливість 4: долучитися до спільноти проактивних колег

GENIUS Olympiad Ukraine має регіональні осередки заклади освіти обласного або міського підпорядкування, які отримали ексклюзивний статус регіонального центру. З ним вони мають право реєструвати локальні й персональні афіліації та валідувати проєкти учасників у межах свого регіону. Крім того, ці осередки формують локальні спільноти, до яких можуть долучатися місцеві проактивні освітяни. «У регіональних осередках освітяни діляться досвідом, проводять вебінари та зустрічі, працюють разом задля спільної мети», — розповідає Юлія. 

То що, готові долучитися до «Олімпіади геніїв» у 2023-му?

Тоді гайда на Instagram-сторінку та офіційний сайт GENIUS Olympiad Ukraine!

Сторінка «Про олімпіаду» розповість про сутність, місію, організаторів конкурсу.

«Учасникам» про вимоги до учасників, всі етапи участі в конкурсі, а також як їх подужати. 

«Категорії» про напрями наукових проєктів, що можна подавати на олімпіаду.

«Афіліація» — про афіліацію, можливості, що вона дає, та механізм її отримання. 

А за цим посиланням знайдете помічні матеріали від організаторів олімпіади: гайди, натхненні історії минулорічних переможців, накази та положення. 

Ілюстрації: Анастасія Василенко