Цьогоріч серед інших нагороду отримали вихованці Малої академії наук: Андрій Маврін і Марія Годованець. Обоє — винахідники у сфері екології та призери міжнародних конкурсів для юних інноваторів. Розповідаємо про їхні проєкти і враження від нагороди!
Андрій Маврін — вихованець Київської МАН і учень 11-го класу Політехнічного ліцею КПІ. 2022 року хлопець здобув золоту нагороду на Міжнародному конкурсі інноваційних винаходів «iCAN». Андрій запатентував спосіб кріовібруючого перероблення шин. За цією технологією шини спершу заморожують у рідкому азоті, а потім виставляють на вібратор, що може мати вигляд звукової колонки. За потрібної частоти вібрації заморожені шини розпадаються на сталевий корд і гумову крихту. Рештки гуми можна утилізувати, а корд використати повторно як додаткову суміш для виготовлення бетону, дорожного покриття, плитки та інших матеріалів.
«Для мене важлива тема екології, бо в усьому світі зараз утворилася купа сміттєзвалищ (навіть серед океанів), шаленими темпами йде забруднення води й повітря токсинами. Виключенням, на жаль, не є і Україна. Через це виникає питання: "Коли забруднення досягне піку, чи зможе людство продовжувати розвиватися? А раптом почнеться регрес, погіршення якості життя?"
Мій кріовібруючий метод здатен ефективно, швидко та екологічно утилізовувати використані шини. Після переробки ми отримуємо гумову крихту та сталевий корд. Так моя робота дає можливість зменшити кількість сміття, що отруює довкілля, та знизити потребу в нових ресурсах. Ефективне та повторне використання матеріалів — запорука безпечного майбутнього.
Коли я влітку 2021 року проводив експерименти для написання наукової роботи, то розраховував лише на те, щоб показати нову ідею на 2-3 конкурсах максимум. Але представивши роботу на Конкурсі-захисті МАН, відкрив ще більше можливостей від НЦ “МАНУ”, аж до міжнародної арени. А коли я ще й отримав президентську стипендію, то взагалі був шокований, точніше дуже приємно здивований, що держава може дати грошову винагороду».
Марія Годованець — вихованиця Київської МАН і учениця 11-го класу гімназії міжнародних відносин №323. 2022-го року дівчина здобула золоту нагороду на Міжнародному інноваційному шоу «INOVA». Марія винайшла екологічний матеріал для пакування, який виготовляють із сільськогосподарських відходів: соломи, лушпиння тощо. Матеріал можна використовувати для зберігання і перевезення різної харчової продукції, а також як одноразовий посуд, що не шкодитиме довкіллю, адже безпечно розкладається.
«Ідучи щодня до школи, я помічала переповнені баки зі сміттям. Згодом дізналася, що в середньому людина продукує 300 кг сміття протягом року. Тепер помножте це число на 8 мільярдів, і ви зрозумієте, звідки в океанах з’являються острови зі сміття, а на суходолі — пепеповнені сміттєзвалища. Звісно, це впливає і на здоров’я самих людей, але чи часто ми про це замислюємося?
Серед побутових відходів я аналізувала одноразовий посуд і пакування, які стали невід’ємною частиною нашого комфортного життя та вагомим забрудником середовища. У практичних дослідах мені вдалося створити зразки екологічного матеріалу на основі агровідходів, який може допомогти вирішити цю проблему. Цей біорозкладний матеріал дозволяє застосувати відходи, які продукують під час переробки врожаю, та може замінити синтетичні пластмаси, зокрема у сфері виробництва одноразового посуду. Наразі я працюю над удосконаленням своєї роботи та планую розвивати проєкт, аби екологічні альтернативи ставали більш практичними й доступними.
Здобуття президентської стипендії — це вагоме досягнення для мене. Я ціную цю нагороду, як і досвід, що отримала від досліджень та участі в конкурсах. Це додаткова відповідальність і мотивація для подальшого розвитку. Зараз наші герої захищають Україну, тому наша місія — захищати освіту, аби пізніше відбудовувати сильну країну».
Ілюстрації: Анастасія Василенко