«Директор Малої академії наук», «син дисидента», «доброволець у ЗСУ» — останніми днями всі наслухалися про нашого директора Малої та науково-освітнього змінотворця Оксена Лісового загальних фраз. Ми натомість хочемо, аби ви знали про нього з перших вуст, тому зібрали промовисті цитати, у яких є і його переконання, і цінності, і плани на майбутнє.

Про дитинство й закладені погляди

«Я ріс в атмосфері війни у формі інтелектуального спротиву імперському суїцидальному абсурду, мав чітке розуміння логіки розгортання суспільних процесів та ціннісні орієнтири. Тож початок збройної фази цієї війни для мене було лише питанням часу. Хотілося лише, щоб це було за мого життя, щоб дітям не довелося займатись цією проблемою».

Стаття-добірка з цитатами Оксена-2

Про перемогу

«Те зло, яке ми долаємо зараз у збройній боротьбі, зароджувалося з мільйонів компромісів, слабостей, боягузтва, підлості та дурості кожної окремої людини. Тому перемогою я вважатиму формування суспільства, де домінують інтелектуальні, високоморальні й дієві люди, а соціальні конструкції, які вони будують, будуть стійкими й до зовнішніх випробувань, і до внутрішньої моральної корозії. От тоді переможемо, заспокоїмось і вип’ємо за всіх живих та полеглих».

Про бачення повоєнних викликів в Україні

«Україна в найближчій перспективі вирішуватиме великий масив екологічних та безпекових проблем: перероблювання відходів, знезараження вод і ґрунтів, розмінування, рекреація та ряд інших. Питання інфраструктурних рішень, енергетики, менеджменту будуть суперактуальними. З огляду на нову глобальну і регіональну роль України, зросте необхідність в генеруванні та швидкому освоєнні технологічних рішень в галузі ВПК, авіації та ракетобудуванні. І, безумовно, з’явиться великий масив гуманітарних проблем — прикладних та екзистенційних. Наріжною буде проблема здоров’я. Війна, на жаль, калічить фізично та психологічно. Часто навіть непомітно для тебе самого. 

Генерування на основі цих осмислень нових візій майбутнього та стратегій глобального і локального рівня. І, на основі глобально інтегрованих національних стратегій, формування нових освітніх парадигм для всіх галузей освіти. Усе це завдання для інтелектуалів. Для нашої молоді. На багато десятиліть». 

Про те, що освіта й наука понад гроші

«Можна працювати на набагато серйозніший результат, ніж гроші. На трансформацію суспільства. Трансформація суспільства можлива через формування здорового пласту, який користується інтелектуальними інструментами, який критично мислить, ухвалює рішення, базуючись на цінностях. І для мене особисто це дуже шкурний інтерес. Тоді ти отримуєш спокійну старість у цивілізованому суспільстві та забезпечуєш своїх дітей тим самим. Така модель суспільства має сформуватися саме у головах людей. І аби вона сформувалася, дітям змалечку потрібно доносити цінності, давати інструменти критичного мислення, інструменти ефективної самореалізації».

Стаття-добірка з цитатами Оксена-1

Про цінності для дітей

«Ви бачите зараз на цій лінії зіткнення добра і зла, як разюче вони відрізняються — ці дві системи цінностей: одна руйнує, інша створює. Тому кожен раз, коли ви бачите атаку на свої цінності, якщо навіть ця атака не стосується вас особисто, сприймайте це як щось особисте, тому що ваша свобода, ваша гідність, ваша можливість для творчості — це ті фундаментальні передумови, які необхідні для збереження цього світу. Нашого світу. Світу добра.

Займайтесь наукою, займайтесь бізнесом, генеруйте інноваційні підприємницькі ідеї, займайтесь громадською діяльністю, будьте активними, будьте сміливими — в цьому ваша місія. Сьогодні люди на фронті воюють за те, щоб ви займались саме цим. Ми впевнені в вас, ми віримо в вас, ми надіємось на вас. Ми надіємось, що та перемога, яку принесуть нам сьогодні наші бійці, наші волонтери, стане фундаментом вашого успіху і успіху нашої країни».

Ілюстрації: Анастасія Василенко