У березні Музей науки Малої академії наук відкрив новий інтерактивний музей — «Відкривай портал в науку». Простір розташований у київському торгово-розважальному центрі «Gulliver». Тут діти й дорослі можуть зрозуміти на практиці, як працює голограма, звичайний поршень та повітряний глушник, а також ознайомитися з різними явищами, як-от симетрія обличчя, відчуття балансу та магнетизм. 

Детальніше про неймовірні експонати простору й про те, чому їх варто дослідити, розповідаємо разом з Анною Макаровою, менеджеркою освітніх програм та експозиційного простору Музею науки.

Стаття про 6 експонатів Музею науки. Анна Макарова

Причина № 1. Прокачати звивини й м’язи водночас 

Стаття про 6 експонатів Музею науки. Відчуття рівноваги

У цьому допоможе «Відчуття рівноваги» — експонат у вигляді баланс-борда. Це дошка з випуклою круглою основою, на яку маємо обережно стати та спробувати встояти на ній, утримуючи рівновагу. Якщо почуваємося впевнено, інтерпретатори пропонують ускладнити собі завдання — провести кулю по лабіринту, який розміщений на баланс-борді. За словами Анни, експонат допомагає прокачати й фізичні, й інтелектуальні навички. Коли намагаємося встояти на борді, то активно залучаємо мозочок — відділ головного мозку, що відповідає за координацію рухів, регуляцію рівноваги й м’язовий тонус. Крім того, працює внутрішнє вухо — один з трьох відділів органів слуху, що контролює вестибулярний апарат — орган рівноваги. 

Причина № 2. Дізнатися, як працює та сама парова машина з тіктоківської пісні 

Стаття про 6 експонатів Музею науки. Поршні в русі

А з цим допоможе експонат «Поршні в русі!» — у вигляді поршня та колеса з червоною ручкою. Потрібно здогадатися, як переміщувати червону ручку повзунка, щоб запустити колесо. Це наочно пояснює нам, як працює обертальний та зворотно-поступальний рух. До слова, завдяки знанню цих процесів інженери свого часу почали будувати поршневі машини, як-от паровий двигун чи двигун внутрішнього згоряння. Нині ж використовуємо схожий механізм у двигунах автомобілів, кораблів і літальних апаратів.

Причина № 3. Зрозуміти, що фокуси — це про науку 

Стаття про 6 експонатів Музею науки. Рука

А зрозуміти це допоможе «Рука» — експонат-бокс з отвором, у який маємо запхати руку з дослідницькою метою :) Через скло на корпусі можемо побачити свою кінцівку, а якщо натискаємо кнопку на експонаті, рука зникає. І вся ця наукова магія пояснюється механізмом експоната. Річ у тому, що всередині його корпусу міститься напівпрозоре дзеркало, яке називають дзеркалом Гезелла. Коли рука, що за ним, добре освітлена, ми її бачимо. Якщо ж перемикаємо світло, щоб воно сяяло попереду руки, то дзеркало Гезелла «поводиться» як типове дзеркало — і ми бачимо зображення, відбите від його поверхні. 

За словами Анни, цей експонат допомагає дослідити оптичний розділ фізики та показує, що фокуси ґрунтуються на наукових знаннях. 

Причина № 4 …і самому / самій ці наукові фокуси попрактикувати 

Стаття про 6 експонатів Музею науки. Повітряний амортизатор

Це можливо завдяки «Повітряному амортизатору». Це експонат у вигляді прозорої труби з доважком, який можна підняти за допомогою мотузки, опісля відпустити та спостерігати за його падінням. Спершу може здатися, що доважок швидко та шумно впаде, але він опускається на дно делікатно. Пояснення фокуса — також у площині науки: доважок у трубці досить точно відповідає її формі, утворюється своєрідний поршень. Крім того, у стінках труби є невеликі отвори для вивільнення повітря: згори їх більше, а внизу конструкції — менше. Тому спершу доважок опускається швидко, а ближче до дна тиск, що утворюється за різниці кількості повітря, сповільнює його, і він м’яко падає. «Повітряний амортизатор» допоможе здобути нові знання з механіки, а ще — зрозуміти, як працює велосипед, адже цей механізм амортизатора використовують для створення так званих вилок гірських велосипедів, що з’єднують переднє колесо та кермо. 

Причина № 5. Улаштувати перегони з науковою метою 

Стаття про 6 експонатів Музею науки. Подвійний спуск

Допоможе «Подвійний спуск» — експонат, який складається з двох треків та кульок. Їх маємо встановити на доріжки так, щоб одна з них була ближче до фінішу. Опісля відпускаємо їх та вгадуємо, яка спуститься швидше. Спойлер: кульки обов’язково фінішують одночасно :) Це, здавалося б, неможливо, але секрет, знову-таки, можна пояснити з погляду науки. Річ у тому, що доріжки мають форму циклоїди. Це крива, описана точкою колеса, яке котиться по прямій лінії; тіло, поміщене в будь-яку точку арки циклоїди, досягає горизонталі за один і той самий час. Відкриття цієї властивості має багато практичних застосувань. До прикладу, у XVII столітті воно допомогло розв’язати проблему неточності годинників на кораблях. Маятники годинників не рухалися рівномірно через змінні нахили суден, тому виникла потреба у визначенні траєкторії руху маятника, яка не залежала б від нахилів. Нині ж знання про циклоїди допомагають у створенні роботів і комп’ютеризованих систем. 

Причина № 6. Побудувати міст і розвинути креативність 

Стаття про 6 експонатів Музею науки. Майстерня ідей

У пригоді стане «Майстерня ідей» — експонат, що складається з восьми боксів із різними завданнями. Один бокс має назву «Міст». У ньому зібрано багато матеріалів, з яких треба побудувати міст. Правильного варіанта не існує — є простір для безмежного креативу! Перевірити готову конструкцію на витривалість інтерпретатори пропонують за допомогою невеликої машинки, яку слід провести через міст. За словами Анни, «Майстерня ідей» допоможе розвинути навички креативного мислення. 

Гайда досліджувати науку фаново в просторі «Відкривай портал в науку»! Основна інфа, що тобі знадобиться, аби завітати до музею:

  • Науковий простір розміщений на 4-му поверсі ТРЦ «Gulliver» за адресою Спортивна площа, 1А.
  • Інтерактивний простір працюватиме до 30 червня з 11:00 до 17:00 в будні та з 11:00 до 19:00 у вихідні (у понеділок та вівторок музей зачинений). 
  • Вхід безкоштовний, але потрібно попередньо забронювати місце за посиланням.

І пам’ятай головне правило Музею науки МАН: «Заборонено НЕ торкатися» :)

Ілюстрації: Анастасія Василенко