14 грудня вшановуємо учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Цього дня згадуємо тих, хто допоміг зупинити найбільшу техногенну катастрофу в історії людства. Нині Україна та світ знову під загрозою масштабного радіаційного забруднення, адже російські військові захоплюють українські атомні об’єкти, ведуть на їх територіях бойові дії та тримають у заручниках персонал. Сьогодні разом із Сергієм Паскевичем розбираємося, що таке ядерний тероризм, які його можливі наслідки та як можемо попередити небезпеку.

Сергій Паскевич — заступник директора з наукових питань Інституту проблем безпеки АЕС НАН України, старший лейтенант Сил ТрО ЗСУ. 

Інтерв'ю з Сергієм Паскевичем. Експерт

Почнемо з термінів: що таке ядерний тероризм?

Ядерний тероризм — це захоплення та використання ядерної установки, а також погрози її підриву. Мотивація до цих дій — досягнення політичних, військових або інших цілей. Донині у світовій практиці цей термін використовували лише теоретично, а ось на практиці — з 2022-го, коли російські військові вчинили терор українських атомних об’єктів. У такий спосіб окупанти намагаються змусити наш уряд погодитися на перемовини.

Інтерв'ю з Сергієм Паскевичем-1

Які дії росії можна навести як вияв ядерного тероризму? 

Прояви ядерного тероризму з боку росії — це захоплення та окупація енергетичних комплексів України. Чорнобильська АЕС була під контролем російських військових більш як 30 днів, терористи мали доступ не лише до ядерних реакторів, а й до відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів. Вони навіть облаштовували бліндажі й укріплення в могильниках — пунктах тимчасового захоронення радіоактивних відходів. Будь-які некоректні дії окупантів на ЧАЕС могли призвести до вивільнення небезпечних речовин у довкілля. 

А нині російські військові окупували й обстрілюють ЗАЕС, влучають близько до сховища ядерного палива та місць, де зберігають радіоактивні відходи. Крім того, росіяни проводили будівництво, облаштовують для себе приміщення — це грубе порушення правил безпечної експлуатації. Додам, що нині на Запорізькій АЕС рф здійснює не лише ядерний терор, а й гуманітарний: персонал піддають тортурам і постійному психологічному тиску. На мою думку, це ще більш небезпечно, ніж обстріли, оскільки працівники, яких тримають у заручниках, не мають змоги оперативно реагувати на екстрені ситуації та захищати атомний об’єкт. 

Інтерв'ю з Сергієм Паскевичем-2

Які сценарії можливі, якщо росія не зупиниться? 

Війна, яка нині точиться, — непередбачувана. Ми маємо справу з підступним і жорстоким ворогом, тому робити будь-які прогнози складно. На жаль, поки росія не зупиняється, окупанти продовжують вести бойові дії біля атомного об’єкта, обстрілювати його, стягувати зброю, вибухівку та шантажувати персонал. Все це будь-якої миті може призвести до аварії, наслідки якої неможливо точно спрогнозувати. Зараз науковці можуть хіба що моделювати різні сценарії за допомогою метеорологічних прогнозів і припускати, які території будуть забруднені в разі катастрофи. Це необхідні дослідження, адже навіть за найгіршого сценарію зможемо оперативно розробити заходи із захисту населення. Наостанок, аби заспокоїти, скажу, що ядерний реактор на ЗАЕС не так легко зруйнувати, адже це ще треба в нього влучити та пошкодити захисні бетонні бар’єри, що перевищують метр у товщину. 

Якими діями можемо запобігти небезпеці? 

На мою думку, найкращі інструменти, аби зупинити росію, — це військовий та економічний тиск. Найперше маємо звільнити окуповані території. А друге — не менш важливе — домогтися повної міжнародної ізоляції росії, усунути її з усіх світових структур і заблокувати її банківську діяльність. Крім того, світові варто визнати компанію «Росатом» і всі її дочірні організації спонсорами тероризму. 

Інтерв'ю з Сергієм Паскевичем-3

Аби дізнатися про аварію на Чорнобильській АЕС більше, радимо добірку доказових джерел: 

Ілюстрації: Анастасія Василенко