У червні 2022-го відбулася церемонія нагородження переможців GENIUS Olympiad — найбільшого у світі конкурсу проєктів екологічного спрямування для школярів. Тут учні 8–11 класів подають роботи в категоріях науки, бізнесу, музики, креативного письма, короткометражного фільму, мистецтва, робототехніки. Цьогоріч у конкурсі взяли участь близько 1500 школярів із понад 70 країн світу, серед яких і Україна. 

Учасники з нашої країни презентували свої проєкти міжнародній спільноті та здобули 51 нагороду. Як вони створювали проєкти в умовах повномасштабної війни, у чому користь їхніх ідей і чим вдалося вразити членів журі, читай у матеріалі!

Катерина Струкова з Києва дослідила композитні матеріали для виготовлення медичних імплантів

Стаття про переможців GO. Катерина Струкова

Нагорода: золото в категорії «Наука»

Проєкт: дослідження про створення епоксикомпозитів із цеолітом для виробництва медичних імплантів 

Зміст роботи: дівчина синтезувала композитні матеріали та дослідила їхні особливості, щоб з’ясувати, чи придатні вони для імітації губчатої кісткової тканини і виготовлення медичних імплантів за допомогою 3D-друку. Своїми експериментами Катя довела, що цеоліт є перспективним для біо- та екологічно сумісних композитів, а її метод дає змогу імітувати губчату кісткову тканину.

На сферу наукових інтересів молодої дослідниці вплинули її дитячі досвіди. Катя згадує, як свого часу мріяла повернути можливість вільно рухатися родичу, що через травму пересувався в колісному кріслі. А вже у 2014-му, коли в Україні почалася війна, Катя постійно думала, як допомогти військовим і цивільним, що втратили кінцівки внаслідок воєнних дій. Відтак і почала досліджувати створення імплантів. Її метою була розробка бюджетного матеріалу, який можна було б використовувати для індивідуального виробництва.

Катя розповідає: найскладнішим під час олімпіади було знайти куратора-однодумця, який би допоміг реалізувати ідеї. У хімії для дослідження потрібні матеріали, обладнання, лабораторія. Її ідею підтримав Дмитро Старокадомський, який став науковим керівником дівчини.

«Свою роботу зі створення епоксикомпозитів із цеолітом я виконала в Інституті хімії поверхні ім. О. О. Чуйка НАН України. Я вдячна директору цього інституту Миколі Тимофійовичу Картелю за можливість реалізувати мій проєкт», — розповідає дівчина. 

Павло Вернидуб з Конотопа хоче створити компанію, що навчить українців видобувати біогаз з органічної сировини

Стаття про переможців GO. Павло Вернидуб

Нагорода: почесна відзнака в категорії «Бізнес»

Проєкт: бізнес-план консалтингової компанії «Fresh Trash»

Зміст роботи: Павло продумав концепцію компанії-посередника між виробником спеціального обладнання для видобутку біогазу й українськими аграріями. Він передбачив навчання, допомогу у створенні бізнес-плану та плану переходу компанії замовника на переробку органічних відходів. 

Механіка роботи біогазової станції, яку описав у проєкті Павло, полягає в переробці органічних відходів (трави, гною) на гумус (біодобриво) та газ. За допомогою спеціального обладнання це можна зробити за 2-3 тижні. Зі 100% сировини приблизно 90% стануть добривом, а 10% — біогазом, який можна зберігати, накопичувати й використовувати для господарських потреб. Наразі таку сировину має кожне господарство в Україні, але вона стає відходами або дуже довгий час перетворюється на гумус природним шляхом, у процесі втрачаючи біогаз. 

Вже на другому етапі «Олімпіади геніїв» Павло придумав додатково децентралізовану систему забезпечення біогазом українських міст із населенням 50000+ людей. Встановивши в таких містах спеціальне обладнання на каналізаційні системи, можна отримувати запасну, незалежну від інших міст систему опалення.

«Ця ідея спала мені на думку, коли я спостерігав наслідки воєнного вторгнення росії в Україну. Ворог виводив з ладу наші газові системи, і пробій труби в одному місті залишав без енергії багато інших. Встановивши станцію видобутку біогазу в місті, можна забезпечити сотні тисяч квартир або найважливіші об’єкти інфраструктури енергією майже безоплатно. А ще варто зазначити, що ми аграрна країна, яка піклується про екологію. Тож друга частина — біодобрива, що залишаться від процесу видобутку біогазу, — будуть для нас завжди в нагоді», — розповідає Павло. 

Анастасія Матюхіна з Миколаєва зробила світлину, що нагадує про важливість збереження природи 

Стаття про переможців GO. Анастасія Матюхіна

Нагорода: золото в категорії «Мистецтво»

Проєкт: фотопроєкт «Perishing Nature»

Зміст роботи: Анастасія створила та зафіксувала за допомогою фотографії композицію, на якій дівчина оточена сміттям. 

«Моя робота показує вплив людини на природу», — так сама Настя описує свою світлину. Сфотографована дівчина — це образ недоторканої частини природи, а сміття — того, що губить нашу Землю та поступово вбиває все живе. 

На створення проєкту Настю надихнули відео тревел-ютуберів і програми про подорожі світом. Там вона бачила як красу природи, так і той жах, який залишається після втручання у неї людей. Крім того, у проєкті Настя відрефлексувала переживання через звалища біля свого дачного кооперативу. За її словами, сміття не тільки псує тамтешні краєвиди, а й шкодить природним рельєфам. 

Підтримувала Настю її вчителька з англійської мови Інна Сергіївна, яка запропонувала взяти участь у конкурсі та дала поштовх для ідеї. У підготовці взяла участь уся родина юної мисткині — рідні допомогли знайти локацію та інвентар, а подруга стала моделлю для зйомки. 

Таїсія Солодка з Київщини написала оповідь про майбутнє, у якому таке явище, як сніг, більше не існує через руйнування екосистеми 

Стаття про переможців GO. Таїсія Солодка

Нагорода: золото в категорії «Креативне письмо» 

Проєкт: коротка розповідь «Last First Snow»

Зміст роботи: Таїсія написала оповідь, події якої розгортаються в майбутньому, де снігу як атмосферного явища вже не існує.

Ідею для твору Таїсія знайшла у статті про те, що через зміни клімату сніг може стати для майбутніх поколінь дивиною та чимось незнаним. Дівчина надихнулася на дослідження матеріалів про зміну клімату та катастрофи, що чатують на людей у разі, якщо не змінити ставлення до Землі. Текст «Last First Snow» народився за одну ніч, а ось відправити його на конкурс було складно. 

«У зв’язку з тим, що я проживаю в Київській області, недалеко від того місця, де велися бойові дії, було дуже важко зняти відео. Постійно зникав інтернет, були чутні гучні вибухи. Але це теж не примусило мене здатися», — розповідає дівчина. 

Василь Страшний з Києва створив експериментальну модель концентратора сонячної енергії 

Стаття про переможців GO. Василь Страшний

Нагорода: срібло в категорії «Наука»

Проєкт: складаний мобільний концентратор сонячної енергії

Зміст роботи: Василь перевірив гіпотезу про те, що виготовлення в складаній формі та приєднання до двигуна Стірлінга зробить прилад для акумулювання сонячної енергії більш ефективним. Хлопець створив експериментальну модель мобільного складаного концентратора енергії Сонця, і його розробка очікує на висновок кваліфікаційної експертизи.

Пристрій здатен забезпечувати базові потреби в енергії за умови повної відсутності доступу до мережі. Модель мобільного концентратора ефективно використовує сонячну енергію для різних цілей, зокрема може бути джерелом живлення побутових і промислових об’єктів, що споживають електроенергію. Згодом він також може стати допоміжним девайсом і для військових. 

Кіра Остапенко з Харкова виконала пісню Майкла Джексона, що спонукає людей замислитися про наслідки безвідповідального ставлення до ресурсів Землі 

Стаття про переможців GO. Кіра Остапенко

Нагорода: золото в категорії «Музика» (спів) 

Проєкт: власне виконання композиції «The Earth Song» 

Зміст роботи: Кіра створила кавер пісні з репертуару Майкла Джексона. Свій вибір мотивує тим, що «The Earth Song» порушує теми, які для неї близькі, — насамперед питання прав людини, браконьєрства, охорони навколишнього середовища. 

У вступній промові перед виконанням пісні дівчина пропонує замислитися над вчинками відносно Землі — нашого глобального дому. Кіра закликає заради майбутніх поколінь піклуватися про планету та припинити руйнувати її. 

«Я сподіваюсь, що якнайбільше людей послухає цю пісню та згадає, як чинити правильно. Під час підготовки до “Олімпіади геніїв” від початку до кінця мене підтримувала вся родина, хоча обставини розділили нас по різних країнах», — розповідає дівчина. 

Для того, щоб дізнатися про інших переможців GENIUS Olympiad 2022, а також завжди бути в курсі освітніх можливостей від Малої академії наук України, підписуйтеся на наші сторінки в соцмережах Facebook та Instagram

Усі роботи українських учасників GENIUS Olympiad 2022 шукайте тут.

Ілюстрації: Денис Курочкін