Зізнайся, бувають періоди в житті, коли ти захоплюєшся мотиваційною літературою: зачитуєшся книгами про магію ранку (чи обіду), експериментуєш з «правилом 5 секунд» і за порадами експертів чимдуж тренуєш силу волі.

Не хвилюйся — ти не один і не одна! Мотиваційна література впливає на багатьох із нас. Але як усе почалося та чому раптово всі ми «підсіли на успішний успіх»? Розбираємося по-науковому! 

Наскільки популярна мотиваційна література? 

Лонгрід про мотиваційну літературу-1

За даними Market Data Forecast, вартість ринку контенту з саморозвитку 2019 року сягнула 38,28 трильйона доларів США, а покупці придбали 4,3 мільйона одиниць книг. Для порівняння: 2013 року купили лише 1,4 мільйона одиниць. Експерти MDF прогнозують, що ринок мотиваційної літератури щорічно збільшуватиметься на 5,1% в період з 2020 до 2027 року. Чому? Бо попит на таку літературу постійно зростає. Ми краще усвідомлюємо важливість особистого розвитку і тому шукаємо різні шляхи, як його досягнути. А починаємо зазвичай із книг. 

Журналіст Маршал Сінклер у своєму блозі пише: література із саморозвитку вже не просто продукт із хорошим маркетингом, ця індустрія перетворилася на ідеологію і має більше спільного із сучасною релігією, ніж із сучасним автомобілем.

Попри шалену популярність self-help літератури, сьогодні її користь піддають сумніву. Автори навіть розвивають напрямок anti-self-help self-help, де показують інший бік мотиваційної літератури. 

Основні проблеми мотиваційних книжок 

Лонгрід про мотиваційну літературу-2

Узгальнені поради

Автори мотиваційних книг часто подають свої «рецепти» та інструменти, які для них спрацювали, як єдино правильні та універсальні. Щось на кшталт «щодня прокидайся о 4 ранку», «обов’язково пий смузі із селери», «записуй свої думки тільки в паперовий блокнот», і тоді успіх обов’язково прийде у твоє життя. 

Але не всім підходять ці «панацейні лайфхаки». Хтось сова за хронотипом і аж ніяк не може прокидатися зі сходом сонця. А хтось має алергію на селеру, тож смузі з цього продукту не покращать його самопочуття. Зрештою, й успіх кожна людина вимірює за власною шкалою. Скажімо, інженер на ім’я Ілонослав вважатиме себе успішним лиш тоді, коли створить перший український космічний корабель. Натомість його колега Анатолій повірить у свою геніальність, коли просто добре накреслить новий тип автомобільного двигуна. Саме тому й не варто вірити в універсальність «рецептів успіху»: досягнути абсолютно різного, використовуючи той самий прийом, часто неможливо.

Максимальне спрощення

Ще один недолік книг про «успішний успіх» — автори можуть спрощувати свою реальну історію: переповідати її однобічно та випускати з уваги зовнішні обставини, які посприяли щасливому завершенню. Наприклад, власник відомого та прибуткового бренду може розповісти, що побудував компанію лиш завдяки своїй невпинній праці, та замовчати той факт, що перші інвестиції отримав від батька-мільйонера. 

Таке явище пояснює поширене когнітивне упередження, яке називають фундаментальною помилкою атрибуції. У соціальній психології це схильність людини пояснювати свої успіхи внутрішніми характеристиками, а невдачі — зовнішніми обставинами. І навпаки — чужі перемоги та невдачі. Якщо хтось зі знайомих досягнув успіху, то ми зазвичай шукаємо причину зовні — у вдалих стартових умовах, хороших зв’язках чи банальному «пощастило». Однак коли щось вдалося нам, радше пояснимо це власною наполегливістю, силою волі, амбіційністю чи іншими чеснотами. 

Через таке когнітивне викривлення люди, які досягли добрих результатів у робочій чи особистісній сфері, так рясно хвалять себе в автобіографічних книжках. Вони розповідають здебільшого про власні залізну силу волі, працьовитість, позитивність мислення та мовчать про інші фактори, що сприяли їхньому успіху. Ні-ні, ми зовсім не знецінюємо здобутки авторів — просто кажемо, що у своїх історіях вони дещо залишають поза увагою!

Ризик ніколи не почати 

І останній важливий недолік мотиваційної літератури: на неї можна «підсісти» так сильно, що так і не перейдеш до реальних дій для досягнення цілей. 

Книги про саморозвиток мають веселково-єдинороговий дух: вони завжди закінчуються геппі-ендом, герой досягає бажаного, як нам здається, без якихось надзусиль. Натомість власні цілі та мрії нас лякають, бо вимагають взяти відповідальність тут і зараз і нарешті почати «гру в довгу» задля їхнього досягнення. Тому ми обираємо шлях прокрастинації та замість починати діяти просто зараз читаємо ще одну книгу про позитивне мислення чи гнучкий розум.

Не поспішайте спалювати: як читати мотиваційну літературу усвідомлено

Лонгрід про мотиваційну літературу-3

Розглянемо причини, чому не варто після прочитання цієї статті бігти до своєї книжкової полиці та викидати на смітник усі книги із саморозвитку. 

Методики, які працюють

Попри все, мотиваційна література часто пропонує інструменти та техніки, які можуть стати у пригоді. Так, можливо, доведеться перечитати чимало книг, щоб знайти щось корисне, але це може спрацювати. Важливо фільтрувати всі поради та шукати своє.

Наприклад, ранні прокидання можуть оптимізувати режим, і ти ефективніше плануватимеш день. Або порада експертів записувати завдання на день допоможе не забути про важливі справи.

Відповідальність і позитивне мислення

Книги із саморозвитку часто спираються на когнітивно-поведінкову психологію та заохочують читачів до більш усвідомленого погляду на речі: змінити ставлення до того, на що не можна вплинути, більш позитивно сприймати обставини та брати відповідальність за своє життя, вибори та рішення. До цього варто дослухатися.  

«Мотивашки» таки мотивують

І наостанок: книги із саморозвитку справді можуть надихати, підносити дух і давати поштовх, на який ми так чекаємо. І це класно! Тому якщо мотиваційна література спонукає тебе до дії, змушує замислитися про важливі речі чи підкидає круті ідеї, читай її, надихайся та роби те, у що віриш 💛 

Що радимо читати?  

Лонгрід про мотиваційну літературу-4

Щоб якісно прокачувати свій мозок, радимо читати науково-популярний контент, як-от книги від нейробіологів, психологів чи соціальних дослідників. У них знайдеш багато доказової інформації, результати соціальних чи лабораторних досліджень і висновки експертів. Такий контент дасть тобі краще уявлення про те, як насправді працює наш мозок і мотивація.

Лови добірку наукпоп-книг, щоб почати вже зараз. Вони пояснюють, як мозок ухвалює рішення і чи дійсно ми контролюємо цей процес, а також як структурувати інформаційний потік і які процеси в тілі спонукають нас поводитися так чи інакше.

🌿 «Мислення швидке і повільне» Деніел Канеман

🌿 «Передбачувана ірраціональність» Ден Аріелі

🌿 «Структуроване мислення. Ясний розум в інформаційному хаосі» Деніел Левітін

🌿 «Поведінка. Біологія людини в найкращих і найгірших проявах» Роберт Сапольські

Ілюстрації: Дарина Пальонко